Hírek
Egyre nagyobb szerep jut a felhőszolgáltatásoknak a közigazgatásban is
A Dél-Kelet Európai Transznacionális Együttműködési Program támogatásának köszönhetően a főként szakmai érdeklődőkből álló közönség ingyenesen vehetett részt a plenáris előadásokból és egy kerekasztal-beszélgetésből álló rendezvényen.
A rendezvény szervezője a SECOVIA projekt megvalósításában partnerként közreműködő, az újítások és innovációk mellett elkötelezett Pannon Novum Nonprofit Kft. volt, amely több Európai Unió által finanszírozott nemzetközi projekt megvalósításában is sikerrel közreműködik, és ezúttal Budapest után Győrben teremtett lehetőséget a SECOVIA projekt eredményeinek és a felhőszolgáltatások alkalmazási lehetőségeinek mélyebb megismerésére.
A SECOVIA elnevezésű projekt támogatja az együttesen fejlesztett, magas szintű virtuális hozzáférhetőségi megoldásokat, főként a dél-kelet európai térséget megcélozva. A térség földrajzi és társadalom-ökonómiai sajátosságait, valamint a Felhő Alapú Számítástechnika előnyeit felhasználva a projekt a megosztott nyilvános IT szolgáltatások, erőforrások és infrastruktúra támogatására, az együttes stratégiák, közös szabályozók és nemzetek közötti együttműködés megalapozására fókuszál a térségi közigazgatások közötti digitális különbségek leküzdése érdekében.
A Győrben tartott tapasztalatcsere workshopon résztvett a projektben vezető partnerként közreműködő olasz partner, a dél-kelet-európai trendeket felvázoló görög partner és a máramarosi tapasztalatokat megosztó román partner is, így a résztvevők egy igazán nemzetközi eseményen mondhatták el saját véleményüket a témában. A magyar oldal képviseletében is több nagyon érdekes előadás hangzott el, többek között a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium képviselője a Nemzeti Infokommunikációs Stratégiát ismertette, míg a Széchenyi Egyetem munkatársai a felhőszolgáltatások alkalmazási lehetőségeit saját intézményük nézőpontjából ismertették.
A rendezvény keretén belül egy kerekasztal beszélgetésre is sor került Farsang Zoltán a Pannon Novum Nonprofit Kft. innovációs menedzserének moderálásával. A résztvevők a rendezvény előadói voltak, minisztériumi, műszaki egyetemi, informatikai vállalkozási és civil szervezeti képviselőkkel. A kerakasztal beszélgetés keretében a résztvevők több témakört is érintettek a számítási felhő szolgáltatások területén, első sorban a biztonság, a szabályozás, az elérhetőség és a költséghatékonyság, valamint a skálázhatóság kapcsán kerültek kérdések feltevésre és megválaszolásra. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a szélessávú infrastruktúra rendelkezésre állása elengedhetetlen feltétele a felhőszolgáltatások elterjedésének, de ehhez egy erős társadalmi szemléletformlás, promóció, egyfajta “awareness raising” tevékenység is kell, hogy társuljon. Ez utóbbit, valamint a nemzetközi együttműködésben összegyűjtött jó példák adaptálásának megvizsgálását, helyi és regionális akciók indítását segíthetné, egy követő projekt kidolgozása ebben a témakörben. A kerekasztal beszélgetésen megállapításra került, hogy a most felnövő generáció már készség szinten használja a mobil eszközöket, így a felhőszolgáltatások előnyeit már a képzési rendszerbe építve meg lehetne velük ismertetni, mivel a jövő döntéshozói, közigazgatási szakemberei, vállalkozói közülük fognak kikerülni. A projekt kertében lefolytatott elemzések is ismertetésre kerültek, a résztvevők az eredmények láttán egyetértettek abban, hogy bár az egyes tagállamokban eltérő adottságok, megoldások, szabályozások és feltételek vannak, van jövője és értelme az ezen a területen formálódó együttműködéséknek, az egymástól való tanulásnak.
A jelenlévők közül többen egyetértettek abban, hogy a 2014-20-as időszakban a kormányzati és privát felhőszolgáltatások fejlesztése és kiterjesztése fontos területté válik, amelyhez kapcsolódóan közös projektötletek is kidolgozásra kerülhetnek.
A rendezvény előadásai:
Bellák Zoltán: Az európai felhőstratégia szabályozói szemmel
Mihali Mirel: CDIMM Maramures own experiences in cloud computing environment
Dr. Szeberényi Imre: CIRCLE Cloud Infrastructure for Research Computing and Laboratory Environment
Csábi Béla, Dr. Élő Gábor, Dr. Szeberényi Imre: Felhő alkalmazási lehetőségek a Széchenyi István Egyetemen
Dr. Élő Gábor: HPC and Big Data technologies for agricultural information and sensor systems
Dr. Élő Gábor: Felhőszámítástechnika (Cloud Computing) helye és szerepe az on-line világ folyamataiban
Kövesdi Zoltán: A Nemzeti Infokommunikációs Stratégia (és a felhőalapú szolgáltatások kapcsolata)
Efstathios Karanastasis: IaaS, PaaS and SaaS adoption in SEE Current status analysis
Fonyó Szabolcs: Az irodán is túl… felhőszolgáltatás a Microsofttól
Forrás: PannonNovum

