Hírek
Osztrák-magyar oktatási és kutatási együttműködés a biztonságosabb baromfitermékekért
Január 20.-án Bécsben rendezett megnyitóval indul útjára az a közös kezdeményezés, mely a Pannon Egyetem Georgikon Kar és a Bécsi Állatorvostudományi Egyetem együttműködésével a két ország baromfiszektora közötti kapcsolatok intenzívebbé tételét, és az intézmények közötti fenntartható oktatási és kutatási együttműködés elmélyítését célozza.
A baromfiszektor mind Magyarországon, mind Ausztriában fontos szerepet tölt be a növekvő termelés és fogyasztás, valamint a munkaerő létszám növekedése révén. A két ország stratégiai céljaiban számos közös pont található: a biztonságos, minőségi termékek előállítására, a hazai, GMO-mentes takarmányok arányának növelésére és a nitrogén kibocsátás csökkentésére irányuló törekvés. E célok eléréséhez a baromfi egészségügyi és takarmányozási szempontok alapvető jelentőségűek.
A projektet megvalósító Bécsi Állatorvostudományi Egyetem Baromfi Klinikája, valamint a Pannon Egyetem Georgikon Kara e tudományterületek vezető intézményei. Együttműködésük közös kutatásokat, tanácsadási és oktatási tevékenységeket foglal magában a kéz intézmény eltérő, de egymást kiegészítő tudományos profiljai és infrastruktúrái kihasználásával.
A baromfitermelés takarmányozási és egészségügyi szempontjainak együttes kezelése a téma példa nélküli megközelítését jelenti a régiónkban és azon túl. Annak érdekében, hogy a terület legjelentősebb problémáit feltárhatóak, valamint kutatások eredményeit a lehető legszélesebb körben elterjeszthetőek legyenek, a projektben stratégiai partnerként szerepel a két ország baromfi termék tanácsai.
A projekt egyik fő célja a két egyetem fenntartható interkulturális oktatási és kutatási együttműködése; a tudományos eredmények kommunikációja a termelők és fogyasztók felé.
A projekt tervezett eredményei magukban foglalják a tudományos közönség, a baromfitermelők és takarmány-előállítók, valamint a fogyasztók számára szóló közös publikációkat; a hallgatók szélesebb körű ismereteinek megalapozását; valamint a két baromfi szektor közötti intenzív kapcsolatok megteremtését, melynek célja a jó gyakorlatok átadása és a közös kihívások kezelése. Reményeink szerint mindez hozzájárul a régióban lévő munkaerő kompetenciáinak növeléséhez, és a szektor munkaerő-piacának való megfelelőségük javításához is.
A projekt az Interreg V-A Ausztria-Magyarország Együttműködési Program keretében az Európai Unió, Magyarország, valamint a Bécsi Állatorvostudományi Egyetem támogatásával valósul meg.