Hírek
Bemutatták a magyar csodazongorát
Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész magyar mérnökök segítségével új típusú hangversenyzongorát fejlesztett ki. A magyar csodazongoraként emlegetett hangszer prototípusát novemberben mutatták be zárt körben a Zeneakadémián, az eseményen maga Orbán Viktor is részt vett. A Budapest Music Centerben most a sajtó is megtudhatta, mitől forradalmi a Bogányi-féle zongora.
Világszínvonalú innovációs központokat tervez a kormány
Beszédhibákat kijavító számítógépes programot, pinponglabda-szétválogató robotot, problémás gyerekek nevelését segítő mágnestáblát, és függőlegesen csúsztatható zsalurendszert is díjaztak Budapesten egy nemzetközi innovációs pályázaton. Az innovációt a kormány is kiemelten fontosnak tartja, öt éven belül 30 világszínvonalú innovációs központot terveznek létrehozni, amire várhatóan 750 milliárd forintot fordítanak majd.
Áder: A technológiai fejlődés motorja az innováció
A technológiai fejlődés motorját nem pénzben, hanem innovációban érdemes mérni, mivel minden, ami civilizációs értéket teremt a világban, kíváncsiságból, emberi gondolatból, alkotásvágyból született - üzente Áder János köztársasági elnök a hétfőn Budapesten megrendezett Minőség Innováció 2014 díjátadó díjazottainak és vendégeinek a rendezvényen felolvasott levelében.
Sikerre vitték a „heringmérővel”
Írd le! Gondolkodj rajta még egy hónapot! Ha még mindig jó ötletnek tűnik, kezdj el róla beszélni! – tanácsolta Tóth László, mit érdemes tennie annak, akinek van egy jó ötlete és startup cégen át váltaná pénzre, jövőre, hozzátéve: ha ezután is olyan visszajelzést kapsz, hogy ez nem hülyeség, akkor ismerd meg a debreceni startup közösséget! Mert van ilyen és ebben a világban szinte mindenki nyitott, segítőkész és örül a másik örömének – mondta. Az !gen Debrecen Egyesület egyik alapító tagjaként maga is azon dolgozik, hogy minél több helyi és a cívisvárosból indult országos innováció megvalósulhasson. A témában előadásokat, képzéseket, most pedig egy vállalkozói versenyt is szervezett, amelyen öt csapat mérkőzött meg.
Így forgatják fel a világot a startupok
Percenként 2 millió új Facebook-poszt, 1,5 millió új YouTube-videó, 100 új linkedIn profil, 83 ezer elköltött dollár az Amazonon. Csak néhány adat arról, milyen elképesztő sebességgel pörög a digitális világ, ahol az egész piacokat felforgató "diszruptív" technológiák is rendszeresen születnek. Magyarország sincs lemaradásban a területen, hazánkból is elindult már nem egy ilyen vállalkozás. A startupokról és a piacokat gyökerestül megváltoztató technológiákról beszélgettünk Jeff Schumacherrel, a Boston Consulting Group Digital Ventures üzletágának vezérigazgatójával.
Innovatív magyar kkv-k? Róluk példát lehet venni!
2014 leginnovatívabb üzletfejlesztése a hazai startup által létrehozott BCONHUNT platform, illetve annak első okostelefonos alkalmazása, a BCONSHOP lett, így a BCONHUNT Kft. nyerte el a 2014-es Üzletfejlesztési Díjat. Az Üzletfejlesztési Portál által alapított díjra második alkalommal pályázhattak a vállalkozások és a díj célja, hogy bemutassa az adott év leginnovatívabb kis- és közepes vállalkozásait, valamint felhívja a figyelmet az innováció fontosságára és a gazdaságra gyakorolt pozitív hatásaira.
Magától meglocsolja az otthoni virágokat az újfajta virágcserép
Mi az: 32 MHz-es processzor és 8 KB memória van benne, mégis 2015-ben is érdekes? Ne mondja már, hogy nem tudja. Hát az okos virágcserép. A lakás növényeinek állapota telefonról nyomon követhető, és akkor sincs baj, ha nem vagyunk otthon locsolóidőben.
Áramkört épít a 3D nyomtató
Egyre izgalmasabb a 3D nyomtatás témája, mert a műanyag tárgyakba már az elektronikát is bele tudjuk építeni. A Voxel8 január elején bemutatott printere a hőre lágyuló műanyagból legyártott formára rá tud fektetni egy áramkört, amihez hozzá is kapcsolja az elektronikai alkatrészeket: vezérlőket, motorokat, led-eket.
Az első Föld körüli repülés napenergia meghajtással
Az ABB innovációs és technológiai együttműködésre lépett a Solar Impulse projekttel (a világ első napenergiával hajtott repülőgépe), amely 2015-ben kísérletet tesz, hogy elsőként kerülje meg a Földet napenergia felhasználásával. Azt követően, hogy a Solar Impulse prototípusa nyolc világrekordot állított fel, amikor elsőként szelte át a két kontinens közötti légteret, majd átrepülte az Egyesült Államokat, Bertrand Piccard és André Borschberg elérkezettnek látja az időt, hogy a vállalkozásukat 2015-ben egy világkörüli repüléssel koronázzák meg.
Költségvetési támogatások változó szabályokkal - Módosult az államháztartási törvény végrehajtási rendelete
A működési célú költségvetési támogatás teljes egészében megelőlegezhető, míg a fejlesztési célú támogatásoknál maradtak a korábbi előleg-arányok - egyebek mellett ezt tartalmazza az államháztartási törvény végrehajtási rendeletének módosítása, amely a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.
Az új BMW-tanulmányban még a fény is okos
A 2015-ös Las Vegas-i Szórakoztató Elektronika Kiállításon (CES – Consumer Electronics Show) a gyártó a lézerfény-technológia fejlesztésének eredményeit mutatta be. Azután, hogy a közelmúltban már át is adta ügyfeleinek a lézerfény-technológiát alkalmazó, szériagyártott modellek első példányait, a bajor gyártó most újabb lézerfunkciókat mutat be a jövő járművei számára.
Díjat kapott a győri alternatív járműfejlesztő csapat
Tizenharmadik alkalommal rendezték meg a Presztízs Díj átadóját Győrben, ahol nyolc cég és szervezet munkáját ismerték el. Az innovatív megoldásokért járó díjat a SZEnergy csapatot működtető győri Alternatív Közlekedést Fejlesztő Hallgatói Közhasznú Egyesületnek ítélték oda. Pup Dánielt, a csapat menedzserét kérdeztük.
Már készülnek a kecskemétiek: háromezer kilométer napenergiával
A Kecskeméti Főiskola egyik hallgatói csapata, a Megameter nevet szerzett magának az energiahatékony járművek versenyén: ők voltak, akik egy liter üzemanyaggal több mint háromezer kilométert tettek meg. A sikereken felbuzdulva új kihívások elé fordultak, ezúttal a napenergiával kísérleteznek. Kutasi Zoltán csapatkapitány nevében Diósy Miklós számolt be a részletekről, aki a MegaLux egyik áramlástannal és végeselem-szimulációval foglalkozó csapattagja.
Megkezdte munkáját a Nemzeti Kutatási, Fejlesztés és Innovációs Hivatal
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) ez év január 1-től átvette az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) és a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) feladatait, valamint kezeli a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapot (NKFI Alap) - közölte az NKFI Hivatal.