Hírek

Jedlik Ányos program - K+F projektek támogatása – Pályázati kiírás tervezet
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal nevében a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda felhasználás orientált kutatás-fejlesztések támogatására a közel jövőben pályázatot hirdet Jedlik Ányos Program címen. Már letölthető a pályázati kiírás tervezete.
10. Tudományos és Technológiai (TéT) Attaséi Konferencia - 2007
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal a Külügyminisztériummal közösen 2007. október 2-án rendezi meg a 10. TéT-attaséi konferenciát "Vállalkozások és kutatás-fejlesztés" címmel. A rendezvényre tisztelettel meghívjuk Önt és munkatársait.
Regionális bútor márkatermékcsalád kifejlesztése
Jelen pályázat Pannon Fa- és Bútoripari Klaszter általi megvalósításának közvetlen célja: az innovációs környezet kialakításának érdekében, valamint a fa- és bútoripari klasztertag-vállalkozások és a régió vállalkozásai versenyképessége érdekében termékinnováció helyi fejlesztése, valamint a hálózati együttműködés továbbfejlesztése klaszteren belül (klaszterkooperáció) egy közös "PANNON KLASZTERBÚTORCSALÁD” termékinnováció létrehozásával.
Az innováció kulcsa a kommunikáció
A Magyar Fiatal Tudósok Társasága a közelmúltban rendezte meg hatodik országos találkozóját Nádasdladányban. A MAFITUD működéséről Antos László ügyvezető igazgatót kérdeztük.
Befektetés a tudásba, befektetés a jövőbe
A Tudomány Világfórumát (World Science Forum - WSF) 2007. november 8-10. között harmadik alkalommal szervezi meg a Magyar Tudományos Akadémia, együttműködve az EU-val, az UNESCO-val (az ENSZ Oktatási, Tudományos, Kulturális Szervezetével) és az ICSU-val (a Tudomány Nemzetközi Tanácsával), azaz a világ nem kormányzati tudományos szervezeteinek szövetségével.
Hírek a 7. keretprogramról
Szíves figyelmébe ajánljuk a "Hungary for FP6" projekt 18. hírlevelét (2007. szeptember). A hírlevél havonta jelenik meg, és a 7. Keretprogramról tájékoztatja az olvasókat.
Gazdaság és társadalom
Dr. Kürti Sándor: A sikeres és felelősségteljes vállalkozás néhány lehetséges modellje és gyakorlata "Gazdaság és társadalom” című sorozat
Hatékonyabb audit magyar találmánnyal
Egy új, magyar fejlesztésű modell segítségével mód nyílhat az uniós pénzek útjának nyomon követésére és a megfelelően képzett szakemberek biztosítására. A szabvány iránt az EU is érdeklődik - írja a Világgazdaság.
Őrségi Rögös Sajt gyártástechnológiájának, prototípusának kísérleti-fejlesztése
A fejlesztés eredményeként létrejövő technológia kifejezetten a kisüzemi méretű tejgazdaságok, sajtüzemek részére nyújt túlélési segítséget azáltal, hogy a termékportfoliójukat bővíthetik a meglévő termelési eszközök felhasználásával. • 1: Új termék(ek) kifejlesztése: az Őrségi Rögös Sajt prototípusának létrehozása. • 2: Kifejleszteni egy olyan új, rugalmas tulajdonságokkal rendelkező kisüzemi gyártástechnológiát, amely a piacon elérhetőhöz képest új, eddig nem ismert tulajdonságokkal rendelkező termék(ek) előállítását teszi lehetővé.
Faforgácsoló szerszámok fejlesztése a hőterhelés, éltartósság, megmunkált felületi minőség és a környezeti hatások figyelembevételével
A projekt olyan korszerű világszínvonalú berendezések beszerzése volt, amelyekkel a legkorszerűbb oktatási, kutatási feltételeket tudják megteremteni a faforgácsoló szerszámok kutatása és fejlesztése érdekében. A már eddig is sikeres oktatás-kutatás fejlesztési munka eredményes folytatása a legfőbb indoka a műszerfejlesztésnek.
Kísérleti modell a gazdaságfejlesztés szolgálatában
A projekt célja kettős volt. Egyrészt egységes platformon – ez a Phare CBC támogatással kiépített Vas megyei Térinformatikai Rendszer – összegyűjteni a megyében telephely-létesítésre alkalmas ingatlanok jellemzőit, azokat a térinformatikai rendszer struktúrájába ágyazni; másrészt e mögé kiépíteni a működtetést, az információk aktuális állapotban tartását biztosító szolgáltató-hálózatot. A projekt sikere esetén további, nem titkolt célként fogalmazódott meg a gazdaságfejlesztés térinformatikai mintaprojektjévé válni, térben és információtartalomban kibővített rendszerré tenni e fejlesztést.
Magyarország autógyártó-nagyhatalom lehet
Meglehetősen futurisztikus tervvel állt elő az Antro Kht. Az őrségi központú cég az autóipar megújítására koncentrál, rövidesen elkészül a nyolcéves fejlesztés első prototípusa. A tervek merészek, négy év múlva kiderül, hogy sikerülhet-e egy kis magyar vállalkozásnak az, amibe az óriáscégek sem mernek belevágni.
Azonnal újratöltődő akkumulátort eredményezhet egy új fejlesztés
Egy Texasi cég speciális szuper kondenzátorai a múlt ködébe taszíthatják a kémiai reakciókon alapuló eddigi elemeket és akkumlátorokat.
Parlagfűből fertőtlenítőszer?
Természetbarát fertőtlenítőszert készítene a parlagfűből egy magyar cég. Ez a megoldás jelentősen felgyorsíthatná a gyomnövény irtását.
Innovációs pályázatokat hirdettek
Két operatív program kutatás-fejlesztési, valamint innovációs támogatási feltételeit tartalmazza az a rendelet, amely a legújabb Magyar Közlönyben jelent meg, és csütörtökön lépett hatályba.
Meghirdették az idei Gábor Dénes-díjat
A Novofer Alapítvány meghirdette a 2007. évi Gábor Dénes-díj felterjesztésére szóló pályázatot - közölte az alapítvány.
Tudománykommunikációs képzés
Akadémiai tudománykommunikációs és kutatásmenedzsment tanfolyam indul 2007 szeptemberében.
Szeptemberben kezdi meg működését a Kutatási és innovációs eseti bizottság
A kutatás-fejlesztés szerepének megerősítését, a kapcsolódó pályázati rendszer átláthatóbbá tételét és a finanszírozás hosszú távú tervezhetőségének megteremtését tűzte ki célul az Országgyűlés kutatási és innovációs eseti bizottsága, amely szeptemberben kezdi meg munkáját
Győrben is lesz Plato program
A Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szolgáltatási tagozata vállalta magára a Flamand kormány támogatásával 2003-ben Nyíregyházán sikerrel elindított, Belgiumból adaptált Plato program győri megszervezését.
A kis feltalálók segítésére indított kampányt az IFIA
Esélyegyenlőséget az innováció terén címmel folytat kampányt a feltalálók világszervezete, az International Federation of Inventors Association (IFIA), amely szerint a független feltalálók és a kis- és középvállalkozások a tőkehiány miatt gyakran hátrányt szenvednek találmányaik szabadalmaztatásában.

Közösség