Hírek

Magyar cég kapta az innovációs Oscar-díjat
A Frost&Sullivan piacelemző cég először ítélte kelet-európai vállalkozásnak a Nemzetközi Termékinnovációs Díjat.
Előtérben a megújuló energia és a határon átnyúló együttműködések
A Soproni Ipari és Innovációs Park adott otthont a CORINNA Interreg IIIC projekt keretében, a győri MTA RKK Nyugat-magyarországi Tudományos Intézet szervezésével megrendezésre került interegionális szakértői megbeszélésnek, melynek fő témája a megújuló energia.
Innovációra késztetné a cégeket a kormány
Míg Európa és a világ más országaiban a vállalatok ösztönzik az innovációt, addig Magyarországon mindenki az állami támogatásra vár - hangzott el a Microsoft Magyarország által szervezett innovációs napon. A kormány a következő Nemzeti Fejlesztési Tervben ennek a folyamatnak a megváltoztatására készül.
Erős vállalati igény a kutatás-fejlesztési támogatásokra - Sajtóközlemény
Az elmúlt napokban megszületett döntések eredményeként a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) Jedlik Ányos és Irinyi János programjain 45 pályázó 2,75 milliárd forint támogatást nyert el. A gazdasági szektor szerepvállalása tovább növekedett.
Tudománykommunikáció
Másfél napos nemzetközi konferencián tekintették át a téma hazai és európai szakemberei a tudásközvetítés, a tudománykommunikációt helyzetét november 26-27-én az MTA-n.
Szellemi termékek piaca az SZBK-ban
Alkalmazott élettudomány címmel rendezett konferenciát november 28-án az MTA Szegedi Biológiai Központja a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal támogatásával. Az ország legnagyobb alapkutatással foglalkozó intézményét az a cél vezérelte, hogy a meghívott ipari szakembereket megismertesse a laboratóriumaiban folyó munkával, a hasznosítás lehetőségével kecsegtető kutatási eredményekkel.
Innovatív projektötletek támogatása a közlekedés és környezetvédelem területén
Cél: az EU 7. kutatási keretprogramján való sikeres részvétel.
INNODESK "egy íróasztal – egy vállalkozás” pályázat
Az INNONET Innovációs és Technológiai Központ az INNODESK projekt keretében pályázatot hirdet nyugat-dunántúli ötlettulajdonosok részére. Pályázni lehet minden olyan innovatív, eredeti elképzeléssel, amely alkalmas arra, hogy birtokosa fenntartható üzleti teljesítményt hozzon létre általa.
54 milliárd euró az EU új K+F programjában
Az Európai Unió VII. Kutatási és Technológiafejlesztési Keretprogramjában 2007–2013. között 54 milliárd euró forrás áll rendelkezésre.
Teljesítményt – minden szinten
Szinte nap mint nap halljuk a miniszterelnöktől, a kormány tagjaitól, az Akadémia vezetőitől, hogy az ország felzárkózásához nagyobb teljesítményre van szükség. Ez volt az MTA reformközgyűlésének és a tudomány napja szegedi megnyitójának vezérgondolata is.
Reformkérdés: a kutatás szabadsága és haszna
A magyar tudományos élet sarkalatos pontja a nemzedékváltás – Semmi sem fenyegeti az Akadémia szellemi önállóságát. Viták közepette zajlik a Magyar Tudományos Akadémia reformja. Magyarországon nem tüntetnek, nem sztrájkolnak a tudomány "megmentéséért”. Szabó Csaba kutató-orvos nyári vitacikke felszínre hozta a régóta lappangó feszültségeket. A tudóstársaság e havi közgyűlése nyomán viszont megnyugodni látszanak a kedélyek.
Kóka János elnézést kért a magyar tudóstársadalomtól
"Ha nyilatkozataimmal akaratlanul is megbántottam volna valakit, azért ezúton is elnézést kérek!" - hangzott el az Magyar Tudomány Ünnepe szegedi megnyitóján.
A tudomány decentralizálása
A tudomány decentralizálása - gondolatok a tudomány jövőbeni szerepéről. A Pécsi Akadémiai Bizottság november 14-i konferenciájának megállapításai a magyar régiók tudományos potenciáljának fejlesztéséről.
Svájc 131 millió frankkal támogatja Magyarországot
A svájci szavazók többsége támogatta azt a törvényjavaslatot, hogy az ország nyújtson gazdasági támogatást az EU 10 új tagállamának, szorosabbra fűzve ezáltal az együttműködést az Európai Unióval, amelynek nem tagja.
Innoreg 2006 nyertesek
A Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács döntött az Innoreg 2006. évi pályázat nyerteseiről.
Az EU-ban a britekhez megy a legtöbb k+f-pénz külföldről
A kutatás és fejlesztés nemzetközi jellegének köszönhetően a kutatási alapok is átnyúlnak a földrajzi határokon. Európa e téren is nagyobb szelethez szeretne jutni, ám jelenleg az Egyesült Államok, Kína és India javára teret veszít.
Üzleti angyalok segítik az ötletek megvalósítását
Bár Magyarország ötletekben, találmányokban nagyhatalom – mégis kevés szellemi termékből lesz sikeres vállalkozás. A most létrejött ValDeal Innovációs Zrt. - meghatározó szereplőinek sokéves korábbi, jórészt nemzetközi tapasztalatai alapján ezen próbál segíteni.
Akadémiai-Szabadalmi Nívódíj
Az Akadémiai-Szabadalmi Nívódíjakat a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából, a Magyar Iparjogvédelmi Egyesület megalakulásának centenáriuma tiszteletére 2006. november 21-én rendezett ünnepség keretében Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke és Meskó Attila, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára adta át.
Beszélgetés Boda Miklóssal, az NKTH elnökével
A kutatás-fejlesztés a jövő záloga, jórészt ezen - ennek eredményességén - múlik a hazai vállalkozások, végső soron az ország versenyképessége. A kutatás-fejlesztés gazdája, inspirátora január 1-étől a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (az NKTH). Mit tesz, tehet az új intézmény annak érdekében, hogy az alkalmazott kutatás élénküljön, s eredményei hasznosuljanak? - egyebek között erről beszélgettünk dr. Boda Miklós fizikussal, a Hivatal elnökével.
Területfejlesztési Szabadegyetem - 2006. november 21., Sopron
Magyarország uniós versenyképessége növelésének egyik előfeltétele, hogy a régióknak önálló fejlesztéspolitikájuk legyen, megvalósításukhoz pedig eszközökkel és kompetenciákkal rendelkezzenek. A területfejlesztés, illetve a regionális tudomány és társadalom-tudományai időszerű és izgalmas témaköreiből ad válogatást a soproni Területfejlesztési Szabadegyetem, amelyet Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Kht. és a Soproni Regionális Tudományi Műhely hívott életre a Hatékony Innovatív Partnerség (HIP-ROP 3.1.3) projekt keretében.

Közösség