Hírek

Indul a Széchenyi 2020 - ezekre érdemes odafigyelni
Nagy várakozás előzte meg a magyar kis- és középvállalkozások körében az új EU-s pályázati ciklus indulását. A Budapest Bank 500 cégvezető megkérdezésével végzett kutatásából kiderült, hogy a legtöbben technológiafejlesztésre, székhely- vagy telephelybővítésre, valamint kapacitásbővítésre pályáznak majd a támogatások elosztását végző Széchenyi 2020 programban. A pályázásra készülő cégek beruházásaik értékének 81 százalékát EU-pénzből tervezik megvalósítani, e forrás híján ezen beruházások 60 százaléka valószínűleg elmaradna.
Megjelent az egyik nagyon várt kkv-pályázat!
Szerda este megjelent a kormány hivatalos pályázati oldalán az áprilisra ígért, a cégek által már régóta nagyon várt egyik kkv-fejlesztési pályázat. A kiírás a "Mikro-, kis- és középvállalkozások piaci megjelenésének támogatása" címet viseli, 5 milliárd forintos a keretösszege és a pályázatok benyújtása 2015. június 22-től 2017. június 22-ig lehetséges. A nyertes kérelmeket 1,5 millió Ft - 20 millió forint közötti, vissza nem térítendő támogatásban részesítik a rendelkezésre álló forrás erejéig, de a cég létszámállományához kötik a megpályázható összeget és a nyerteseknek legalább 50%-os önrészt is vállalniuk kell.
Rangos díjat kapott egy magyar találmány
Egy magyar fejlesztésű fertőtlenítőszer, a Solumium kapta idén a Magyarországi Svéd Kereskedelmi Testület Gran Prize interdiszciplináris díját.
Baktériumok gyógyítják a jövő betonját
Henk Jonkers, a Delft Egyetem mikrobiológusa és munkatársai kifejlesztettek egy új típusú szuperbetont, amiben baktériumok gyógyítják a repedéseket.
Napelemes kisvasút épül a Börzsönyben
A Börzsönyben az ország egyik legvadregényesebb vonalvezetésű, magashegyi hangulatú erdei vasútját építi újjá és teszi turisztikai célra alkalmassá - uniós támogatás segítségével egy vállalat. A pálya rekonstrukciója májusban kezdődik és várhatóan augusztusban zárul. A jövő tavaszi üzemkezdet után pedig napelemes kisvonatok is fognak járni a nógrádi erdőkben.
Tízmilliárd forint gépbeszerzési támogatásra pályázhatnak a kertészek
Tízmilliárd forint gépbeszerzési támogatásra pályázhatnak a kertészek május 18-tól a keret kimerüléséig, de legkésőbb június 1-jéig – mondta Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke hétfőn az MTI-nek.
Lego-robotok versenye Tatabányán
A tatabányai Edutus Főiskolán a jövő hét végén rendezik meg Lego-robotok versenyének magyarországi döntőjét. A csapatoknak egy kincskereső és egy hegymászó robotot kell építeniük és programozniuk - mondta a főiskola műszaki intézetének vezetője.
Szenzációs magyar siker a fenntarthatóság olimpiáján, Houstonban
A 8. fenntarthatósági olimpiát (I-SWEEEP, International Sustainable World Project Olympiad) 2015. május 7-10. között rendezték meg Houstonban, Texas államban. A 70 országból kiválasztott több mint 600 diák között Magyarországot a Magyar Innovációs Szövetség által megrendezett 23. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny egyik díjazott pályázója, Wesely Norbert (Széchényi István Gimnázium, Sopron) képviselte. A fiatal tehetség kiutazását a Nemzeti Tehetség Program keretében a Tehetséghidak Program kiemelt projekt (TÁMOP 3.4.5) finanszírozta a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) koordinálásával.
150 töltőállomást ígért a kormány
A következő egy évben 150 új elektromos autó töltőállomás jön létre Magyarországon - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az Emobilitás kiállításon.
Egy új légitérkép segíti az amatőr drónpilótákat
Katonai pilóták készítették azt az új légitérképet, amely nem csak azt mutatja, hol lehet reptetni drónt, de azt is, éppen hol repkednek robotkopterek. A fejlesztés segíthet elkerülni a baleseteket.
Akadályba ütközhet az uniós pénzlehívás
Az év végéig van lehetősége Magyarországnak a 2007–2013-as uniós ciklus fejlesztési támogatásainak lehívására. A 9200 milliárd forintra bővített forráskeretből közel 7500 milliárd már eljutott a győztes pályázókhoz, de több száz késedelmes projekt is akadályozza az elszámolást az Európai Bizottsággal.
Bird OneWheel: kipróbáltuk a motoros egykerekűt
Bizonyos szempontból a Bird OneWheel a motorizált közlekedés minimuma: egy kerék, és egy motor. Az egyszerűség pedig általában már félig garancia a jó szórakozásra, itt a másik felét pedig a teljesen életidegen koncepció adja. Ha valaki bringára, vagy motorra ül, csak a jobbra-balra dőlést kell kiegyensúlyozni, itt viszont az előre-hátra imbolygás is bejön a képbe.
Különleges autóval indul a győri egyetem csapata a nemzetközi versenyen
30. évfordulóját ünnepli a Shell Eco-marathon Europe verseny május 21. és 24. között Rotterdamban, ide készülnek az egyetemisták.
Jóval kevesebb EU-támogatás ömlik jövőre Magyarországra
A 2016-os magyar költségvetési törvénytervezet szerint 1401 milliárd forintnyi EU-támogatás, a GDP kereken 4 százaléka juthat a magyar gazdaságba jövőre, amelyből 862 milliárd forint ténylegesen Brüsszelből érkezhet, a többit a magyar büdzsének kell állnia - többek között ez derül ki a tegnap közzétett büdzsétervezetből. Ez jókora lassulást vetít előre az idei törvénytervezetben szereplő különlegesen magas, 2562 milliárd forintos EU-támogatási összeghez képest.
1400 milliárd jut uniós fejlesztésekre 2016-ban
A GDP 4 százaléka jut uniós forrásból megvalósuló programokra, beruházásokra a költségvetés alapján a következő évben.
3D nyomtatóval készítettek működő sugárhajtóművet
A 3D nyomtatók egyre inkább kezdenek teret hódítani maguknak, ugyanis a technológia fejlődésével egyre több feladatra foghatóak be – némi kitartással akár még működő sugárhajtómű is készíthető velük. Ehhez persze nem elég egy bárki számára megvásárolható MakerBot: ennél sokkal komolyabb felszerelésre, és nagyon komoly mérnöki tudásra van szükség.
Háromszor több pénz lesz innovációra
A kormány azt tervezi, hogy a 2020-ig terjedő uniós költségvetési időszakban 750 milliárd forintot, a korábbi háromszorosát fordítja a kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenység támogatására – mondta Csepreghy Nándor, a magyar kormány fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára.
Az innováció felszabadítása az európai növekedés serkentése érdekében
Európa innovációs kapacitásának és globális versenyképességének növelése további erőfeszítéseket igényel. Bátorítani kell a forradalmi ötleteket és elősegíteni azok kereskedelemben való elterjedését. Az innovációs teljesítmény legutóbbi európai rangsorából többek között ezek a következtetések vonhatók le.
Napelemes EU-támogatást nyert? - Többet kell fizetnie
Április 29-én egyszerre három olyan pályázati közlemény is megjelent a hivatalos kormányzati oldalon, amely a már futó napelemes fejlesztések kapcsán jelentős, a pályázók önrészének menetközbeni megemelkedését is kiváltó változásra hívta fel a figyelmet. A fejlemény lényege, hogy a beruházási igény nettó 500 000 Ft/kW fajlagos mértéket meghaladó részének finanszírozását a támogatást igénylőknek kell biztosítaniuk. A változások okának jártunk utána a Miniszterelnökség segítségével.
Ez még nagyon vadul hangzik - Jönnek a nyomtatott ételek
Ételeket nyomtatnak ki azokkal az úgynevezett élelmiszernyomtatókkal, amelyek forradalmasíthatják a főzést és az étkezéseket. Az így készült ételeket szinte bármilyen formában ki lehet nyomtatni és tetszés szerint adagolhatnak hozzájuk vitaminokat, fehérjéket, zsírokat és rostokat is. Néhány európai szupermarketben már tesztelik a nyomtatóval készült süteményeket, egyes éttermekben pedig nyomtatott édességeket is kínálnak.

Közösség