Hírek
Indul a Széchenyi 2020 - ezekre érdemes odafigyelni
Nagy várakozás előzte meg a magyar kis- és középvállalkozások körében az új EU-s pályázati ciklus indulását. A Budapest Bank 500 cégvezető megkérdezésével végzett kutatásából kiderült, hogy a legtöbben technológiafejlesztésre, székhely- vagy telephelybővítésre, valamint kapacitásbővítésre pályáznak majd a támogatások elosztását végző Széchenyi 2020 programban. A pályázásra készülő cégek beruházásaik értékének 81 százalékát EU-pénzből tervezik megvalósítani, e forrás híján ezen beruházások 60 százaléka valószínűleg elmaradna.
Megjelent az egyik nagyon várt kkv-pályázat!
Szerda este megjelent a kormány hivatalos pályázati oldalán az áprilisra ígért, a cégek által már régóta nagyon várt egyik kkv-fejlesztési pályázat. A kiírás a "Mikro-, kis- és középvállalkozások piaci megjelenésének támogatása" címet viseli, 5 milliárd forintos a keretösszege és a pályázatok benyújtása 2015. június 22-től 2017. június 22-ig lehetséges. A nyertes kérelmeket 1,5 millió Ft - 20 millió forint közötti, vissza nem térítendő támogatásban részesítik a rendelkezésre álló forrás erejéig, de a cég létszámállományához kötik a megpályázható összeget és a nyerteseknek legalább 50%-os önrészt is vállalniuk kell.
Napelemes kisvasút épül a Börzsönyben
A Börzsönyben az ország egyik legvadregényesebb vonalvezetésű, magashegyi hangulatú erdei vasútját építi újjá és teszi turisztikai célra alkalmassá - uniós támogatás segítségével egy vállalat. A pálya rekonstrukciója májusban kezdődik és várhatóan augusztusban zárul. A jövő tavaszi üzemkezdet után pedig napelemes kisvonatok is fognak járni a nógrádi erdőkben.
Tízmilliárd forint gépbeszerzési támogatásra pályázhatnak a kertészek
Tízmilliárd forint gépbeszerzési támogatásra pályázhatnak a kertészek május 18-tól a keret kimerüléséig, de legkésőbb június 1-jéig – mondta Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke hétfőn az MTI-nek.
Szenzációs magyar siker a fenntarthatóság olimpiáján, Houstonban
A 8. fenntarthatósági olimpiát (I-SWEEEP, International Sustainable World Project Olympiad) 2015. május 7-10. között rendezték meg Houstonban, Texas államban. A 70 országból kiválasztott több mint 600 diák között Magyarországot a Magyar Innovációs Szövetség által megrendezett 23. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny egyik díjazott pályázója, Wesely Norbert (Széchényi István Gimnázium, Sopron) képviselte. A fiatal tehetség kiutazását a Nemzeti Tehetség Program keretében a Tehetséghidak Program kiemelt projekt (TÁMOP 3.4.5) finanszírozta a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) koordinálásával.
Akadályba ütközhet az uniós pénzlehívás
Az év végéig van lehetősége Magyarországnak a 2007–2013-as uniós ciklus fejlesztési támogatásainak lehívására. A 9200 milliárd forintra bővített forráskeretből közel 7500 milliárd már eljutott a győztes pályázókhoz, de több száz késedelmes projekt is akadályozza az elszámolást az Európai Bizottsággal.
Bird OneWheel: kipróbáltuk a motoros egykerekűt
Bizonyos szempontból a Bird OneWheel a motorizált közlekedés minimuma: egy kerék, és egy motor. Az egyszerűség pedig általában már félig garancia a jó szórakozásra, itt a másik felét pedig a teljesen életidegen koncepció adja. Ha valaki bringára, vagy motorra ül, csak a jobbra-balra dőlést kell kiegyensúlyozni, itt viszont az előre-hátra imbolygás is bejön a képbe.
Jóval kevesebb EU-támogatás ömlik jövőre Magyarországra
A 2016-os magyar költségvetési törvénytervezet szerint 1401 milliárd forintnyi EU-támogatás, a GDP kereken 4 százaléka juthat a magyar gazdaságba jövőre, amelyből 862 milliárd forint ténylegesen Brüsszelből érkezhet, a többit a magyar büdzsének kell állnia - többek között ez derül ki a tegnap közzétett büdzsétervezetből. Ez jókora lassulást vetít előre az idei törvénytervezetben szereplő különlegesen magas, 2562 milliárd forintos EU-támogatási összeghez képest.
3D nyomtatóval készítettek működő sugárhajtóművet
A 3D nyomtatók egyre inkább kezdenek teret hódítani maguknak, ugyanis a technológia fejlődésével egyre több feladatra foghatóak be – némi kitartással akár még működő sugárhajtómű is készíthető velük. Ehhez persze nem elég egy bárki számára megvásárolható MakerBot: ennél sokkal komolyabb felszerelésre, és nagyon komoly mérnöki tudásra van szükség.
Háromszor több pénz lesz innovációra
A kormány azt tervezi, hogy a 2020-ig terjedő uniós költségvetési időszakban 750 milliárd forintot, a korábbi háromszorosát fordítja a kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenység támogatására – mondta Csepreghy Nándor, a magyar kormány fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára.
Az innováció felszabadítása az európai növekedés serkentése érdekében
Európa innovációs kapacitásának és globális versenyképességének növelése további erőfeszítéseket igényel. Bátorítani kell a forradalmi ötleteket és elősegíteni azok kereskedelemben való elterjedését. Az innovációs teljesítmény legutóbbi európai rangsorából többek között ezek a következtetések vonhatók le.
Napelemes EU-támogatást nyert? - Többet kell fizetnie
Április 29-én egyszerre három olyan pályázati közlemény is megjelent a hivatalos kormányzati oldalon, amely a már futó napelemes fejlesztések kapcsán jelentős, a pályázók önrészének menetközbeni megemelkedését is kiváltó változásra hívta fel a figyelmet. A fejlemény lényege, hogy a beruházási igény nettó 500 000 Ft/kW fajlagos mértéket meghaladó részének finanszírozását a támogatást igénylőknek kell biztosítaniuk. A változások okának jártunk utána a Miniszterelnökség segítségével.
Ez még nagyon vadul hangzik - Jönnek a nyomtatott ételek
Ételeket nyomtatnak ki azokkal az úgynevezett élelmiszernyomtatókkal, amelyek forradalmasíthatják a főzést és az étkezéseket. Az így készült ételeket szinte bármilyen formában ki lehet nyomtatni és tetszés szerint adagolhatnak hozzájuk vitaminokat, fehérjéket, zsírokat és rostokat is. Néhány európai szupermarketben már tesztelik a nyomtatóval készült süteményeket, egyes éttermekben pedig nyomtatott édességeket is kínálnak.