Hírek
A szakmai kamarák is erősítik a duális képzést
A kis- és középvállalkozások intenzívebb bevonására és a duális képzésben részt vevő vállalati partnerek minőségbiztosítására együttműködési megállapodást kötött a Duális Képzési Tanács (DKT) a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK).
Játékok és élmények a pályaorientációért
A szórakoztatva tanító kísérleti bemutatóival, különleges járműipari játékaival mára országos ismertségnek örvendő győri Mobilis Interaktív Kiállítási Központ 2012. évi megnyitása óta egyik legfontosabb céljának, küldetésének tekinti, hogy játékos formában, élményeken keresztül keltse fel fiatal és idősebb látogatói érdeklődését a műszaki és természettudományok, azon belül is elsősorban a közlekedés világa, a járműipar, valamint az iparág nyújtotta képzési és karrierlehetőségek iránt.
A kkv-kat támogatja az új közbeszerzési törvény
A kis- és középvállalkozások (kkv-k) körében megszűnik a közbeszerzési hirdetmények ellenőrzési díja, a jogorvoslati díj pedig a felére csökken, ezzel is ezt a szférát támogatja az új közbeszerzési törvény - mondta Rigó Csaba Balázs, a Közbeszerzési Hatóság elnöke sajtótájékoztatón.
Csökkentek a cégek terhei, egyszerűbben lehet pályázni
A 2014-2020-as európai uniós fejlesztési időszakban egyszerűbb szabályok vonatkoznak a pályázaton induló vállalkozásokra - mondta Vitályos Eszter, a Miniszterelnökség államtitkára szerdán az Országgyűlés vállalkozásfejlesztési bizottsága szerdai ülésén, Budapesten, ahol testület tájékoztatót hallgatott meg a kkv-k számára rendelkezésre álló uniós forrásokról.
Jönnek az önkonfiguráló robotok – ezt jósolták Egerből
Alapjaiban változtathatja meg a gyártástechnológiai tervezést az intelligens pneumatika. A legújabb műszaki fejlesztések már az Ipar 4.0 irányelveinek megfelelő megoldásokkal látják el az iparágat, ahol ma is megszokott az üzemi berendezések összehangolt, hálózati kommunikációja.
Innováció és piacképesség – uniós források nagyvállalatoknak is
Az uniós kkv-s pályázatok egyik legfontosabb célja a versenyképesség javítása, ezen belül is kiemelt szerepe van vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs aktivitása növelésének. Ám sok cégnek segítségre lenne szükség a pályázáshoz. Most a minimális feltételekhez adunk némi segítséget.
Még idén "ellövi" a hatalmas EU-keret bő felét a kormány
Úgy tűnik, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumra nem lehet panasz, ha a 2016-os gazdaságélénkítő lépések és a minél magasabb uniós kifizetések alapján vizsgáljuk a tárca lépéseit: a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint ugyanis még idén meghirdetik a 7 évre szánt 1200 milliárd forintnyi területfejlesztési (TOP) pályázati keret több mint felét, 662 milliárd forintnyi keretet. Ez összhangban van a kormány azon nyáron született döntésével, hogy még 2017 nyaráig az összes uniós pályázatot meg kell hirdetni, illetve nagyjából azzal is, hogy szeptember végén 650 milliárd forintos keret meghirdetését vetítette előre a tárca. Igaz akkor azt is jelezték, hogy az első pályázatok szeptember vége-október eleje körül megjelenhetnek és a most közzétett pályázati menetrendben is minden felhíváshoz októberi meghirdetési dátumot rendelnek, noha már novembert írunk.
A pénzügyi tanácsadás területén is jönnek a robotok
Több száz biztosítás vagy tucatnyi bank folyószámlája közül kiválasztani valaki számára a leginkább megfelelőt még a szakértőknek is bonyolult dolog, de a gépeknek rutinmunka. Mégsem várható, hogy a számítógépek leváltanák az embereket, sokkal valószínűbb lesz a feladatok megosztása.
Új hitelprogram indul vállalatok számára
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2016 januárjában elindítja a növekedéstámogató programot (ntp), ami a bankok piaci hitelezéshez való visszatérését segíti elő a növekedési hitelprogram (nhp) fokozatos kivezetésével és az új piaci hitelprogram (php) meghirdetésével; a programok eredményeképpen a vállalati, illetve a megcélzott kkv-hitelállomány 2016-ban 250-400 milliárd forinttal emelkedhet, ami 5-10 százalékos éves hiteldinamikának felel meg - jelentette be az MNB.
Mesterséges intelligencia keresi a tűt a szénakazalban
Minél több az online információ, annál könnyebb elsiklani a lényeges dolgok felett. A mesterséges intelligencia kutatói egy automatizált eszközt hoztak létre, amivel minden tudományos publikációt átvizsgálva új, eddig felfedezetlen kapcsolatokat találnának az információk között.
Nem lehet megúszni a közbeszerzéseket
November elsejétől élnek az új közbeszerzési szabályok, amelyeket a vállalkozásoknak is alkalmazniuk kell, ha uniós pályázati források segítségével vásárolnak gépeket, eszközöket. A közbeszerzések sikeres lebonyolítása viszont komoly felkészülést igényel – vélekedik a MAPI Fejlesztési Iroda Zrt.
Megéri hátrányos helyzetű térségbe költözni?
A jellemzően hátrányos helyzetű kistérségekben letelepedő vállalkozások nagyobb pályázati kerettel és pluszpontokkal számolhatnak a nemrégiben indult pályázati ciklusban. Ez akár lökésszerűen több vállalkozást eredményezhet ezekben a szabad vállalkozási zónákban, jóllehet a nyár folyamán ennek még nem láttuk a jeleit. Talán azért sem, mert a többletkedvezmény mellett infrastrukturális hiányosságokra, alulképzett munkaerőre és logisztikai nehézségekre is számíthatnak a kiköltözők.
SZTNH általi K+F minősítés elfogadása GINOP pályázat esetében
A "GINOP 2.1.1-15 Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása" című pályázati kiírás módosítása révén a támogató minden további vizsgálat nélkül automatikusan elfogadja a támogatást igénylő vállalkozás támogatni kívánt K+F projektjét tartalmi szempontból, amennyiben a pályázó rendelkezik az SZTNH K+F minősítési határozatával a projekt K+F tartalmára vonatkozóan.