Hírek
Öntik a milliárdokat a környezetvédelembe
Még két hétig jelezhetik érdeklődésüket a hazánkban és a környező országokban működő szervezetek a Duna Transznacionális Együttműködési Program forrásaira. A program keretében közel 263 millió euró, nagyjából 82 milliárd forint jut 14 ország innovációs teljesítményének és fenntartható fejlődésének elősegítésére. A Magyarországról koordinált program segítségével olyan kísérleti ötletek és innovatív pilot projektek jöhetnek létre, amelyek későbbi uniós pályázatok alapját is képezhetik.
Kitalálod, melyik a leginnovatívabb ország?
A World Economic Forum (WEF) hagyományos éves versenyképességi rangsorának egyik fontos pillére az innováció, vagyis hogy az országok milyen innovációs teljesítményre képesek. Az idén helycsere történt az élen, Svájc előretört, Finnország pedig második helyre szorult vissza. Valószínűleg azért a növekedési problémákkal bajlódó finn gazdaság számára ez a második hely is biztató lehet a jövőre nézve.
Pár év és napjaink része lesz a kvantumtechnika
A laboratóriumokban töltött évtizedek után a kvantumtudomány a mindennapi életünk részévé válhat. Ha az ambiciózus tervek sikerülnek, 2020-ban az Egyesült Királyság ad otthont a világ legnagyobb teljesítményű kvantumszámítógépének, az országot pedig biztonságos kvantumhálózat fedheti le, számos más kvantum-iparágat hozva létre.
Magyarország alakítója az infokommunikációs szektor változásainak
Magyarország nem csak követője, hanem alakítója is az infokommunikációs szektor változásainak a magyar találékonyság és szorgalom sok fontos ugrást eredményezett már az IT világ fejlődésében, megalapozva ezzel Magyarország digitális fejlettségét - hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) világkonferenciájának zárórendezvényén, Budapesten.
Út a jövőbe: duális szakképzést mindenkinek
Az Audi Hungaria a Német-Magyar Ipari- és Kereskedelmi Kamarával (DUIHK) karöltve, a Német Nagykövetség és a magyar kormány támogatásával első alkalommal rendezett nagyszabású szakképzési konferenciát. A rendezvényt kimagasló érdeklődés kísérte, több száz résztvevő töltötte meg a négykarikás vállalat képzési központját. A találkozóra a kormányzat is kiemelt figyelmet fordított, hiszen az alkalom fővédnöke Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter volt.
A kínai és a magyar hivatal között is elindul a Patent Prosecution Highway
2015. október 12-én az SZTNH-ba látogatott a kínai Szellemitulajdon-védelmi Hivatal (State Intellectual Property Office, SIPO) elnöke és delegációja. A találkozón – a szellemi tulajdonnal kapcsolatos kérdések és a tapasztalatcsere mellett – Dr. Shen Changyu, a SIPO elnöke és Dr. Bendzsel Miklós, az SZTNH elnöke kétoldalú megállapodást írt alá a szabadalmak engedélyezésének gyorsításáról. A megállapodás értelmében 2016. március 1-én a kínai és a magyar hivatal között is elindul a Patent Prosecution Highway (PPH) elnevezésű kísérleti projekt.
Jobban félnek a konkurenciától, mint a startupoktól
A hiperkonnektivitás jelenségét jelöli meg egyik legnagyobb kihívásként az Economist Intelligence Unit felmérése. A menedzserek hatvan százaléka úgy véli, nem engedhetik meg maguknak, hogy kimaradjanak abból a trendből, mely az emberek, szervezetek és egyes tárgyak minden korábbinál szorosabb és teljesebb összekapcsolódását jelenti.
Az okos városok fejlődése megállíthatatlan
Október elején Győrben tartotta éves konferenciáját és szakkiállítását az Okos Jövő Innovációs Klaszter, a Széchenyi István Egyetem társszervezésében. Az esemény fő témája idén az okos technológiák alkalmazása az energetika és az okos városok fejlesztésének területén.
Magyarországnak is fontos döntés született Brüsszelben
Az Európai Bizottság október 13-án fogadta el az EU Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogramjának 2016-17-re szóló új munkaprogramját, így a következő két évben mintegy 16 milliárd eurónyi, közvetlenül Brüsszelben megpályázható kutatási, fejlesztési és innovációs pénzügyi keret nyílik meg. Ez a magyar cégek és intézmények számára is fontos, hiszen olyan tevékenységekhez kaphatnak EU-s forrást, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a Bizottság szakpolitikai prioritásaihoz. Ráadásul az illetékes uniós biztos egy hétfői brüsszeli konferencián azt is jelezte, hogy egy ún. kiválósági pecsétet is kiosztanak a legjobb cégeknek, ami szintén ösztönző lehet a magyar cégek számára, illetve növelheti az esélyeiket az uniós forrásszerzésre.
Így hajítják ki az álkutatókat az innovációs pályázatokról
A kutatásfejlesztésre és innovációra szánt pénzeket ténylegesen KFI-re kell fordítani, nem „csak” általános gazdaságfejlesztésre, ezért változik a szektort támogató pályázati rendszer – közölte a Profit7-tel a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH). Egyes pályázatokon emiatt csak a szervezet előzetes szakvéleményének birtokában indulhatnak majd a cégek. Változik a startupok induló támogatási rendszere is, a hivatal szakértői döntenek majd arról, milyen ötletek megvalósítását segíti majd az állam.
Újabb nemzetközi techkonferencia jön Budapestre
Jövő márciusban Budapesten rendezik a think.BDPST nevű innovációs konferenciát, ahol a résztvevők a kutatás-fejlesztés gazdasági hatásairól, az érintett vállalkozások növekedési lehetőségeiről, illetve az új technológiák biztonsági kockázatairól is információt szerezhetnek.
Így kerülheti el Magyarország a visszaesést
A magyar innovációs rendszer 10-15 százaléka kiváló, ám 20-30 százaléka eldobásra érett – mondta Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke a Napi.hu és a Noguchi innovációs konferenciáján. Az elnök szerint a legkiválóbbakat érdemes támogatni állami és uniós forrásokból, ők húzhatják magukkal a többieket és kutatási eredményeik hasznosulása révén a magyar gazdaságot és társadalmat.