Hírek
Összevonják az EU innovációs kutatási programjait?
Az Európai Bizottság javaslatokat vár az innováció támogatásának és a kutatásokhoz kapcsolódó bürokráciának a csökkentésére. A közvetlen cél az, hogy a négy párhuzamos innovációs támogatási rendszert összevonják és sokkal jobban célzottá tegyék. A legtöbb változás azonban már csak 2014-ben lesz érzékelhető.
Elkészült a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Regiszter - Sajtóközlemény
A Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) koordinálásával, a kutatók körében NEKIFUT-ként ismert (Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Felmérés és Útiterv) projekt keretében széleskörű szakértői munkára támaszkodva elkészült a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Regiszter, amelyet bárki megtekinthet és böngészhet a https://regiszter.nekifut.hu/ internetes oldalon.
Merész terv a KKV szektor finanszírozására
A kis-és középvállalatok finanszírozási helyzete eltérő képet mutat az EU egyes országaiban. Míg több országban az egyik legkomolyabb probléma a tőkéhez jutás, a német KKV-k köszönik szépen, jól vannak. A szakértők abban egyetértenek, hogy a nemzeti programok mellett az Uniónak nem biztos, hogy be kellene avatkoznia a szektor finanszírozási kérdéseibe.
Az ÚSZT az innovációban is a kkv-kat részesíti előnyben
Lényeges szempont az uniós pénzforrások gazdaságfejlesztési célú átcsoportosítása, elsősorban a high-tech, illetve az innovatív vállalkozások felé. Ezek felhasználásának egyik alapszükséglete az önerő, amelyet az ÚSZT szerint biztosítani kell, hogy a magyarországi kkv-k ne kerüljenek versenyhátrányba a külföldi, betelepülő vállalkozásokkal szemben.
Az Új Széchenyi Terv keretében elindultak a „Kombinált mikrohitel” című konstrukciók
A kombinált mikrohitel program keretében a mikrovállalkozások 10% önerő felmutatása mellett egyablakos rendszerben (a kiválasztott mikrofinanszírozó szervezeteknél), egyszerűsített eljárással igényelhetnek egyszerre vissza nem térítendő támogatást és a piacinál jóval kedvezőbb feltételeket kínáló mikrohitelt.
További erőfeszítésekre van szükség az innováció területén
A Bizottság által 2010. február 1-én közzétett, legfrissebb innovációs eredménytábla szerint az EU nem volt képes behozni fő nemzetközi versenytársaival szembeni lemaradását, és az USA és Japán mögött maradt. Magyarország a „mérsékelt innovátorok” közé tartozik.
A Magyar Szabadalmi Hivatal elnevezése 2011. január 1-től Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalára változott
A 2010. évi CXLVIII. törvény értelmében a Magyar Szabadalmi Hivatal elnevezése 2011. január 1-től Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalára (SZTNH) változott, igazodva a Hivatal széleskörű – valamennyi iparjogvédelmi oltalmi formát magába foglaló és a szerzői jog területére is kiterjedő – tevékenységéhez.
Magyarország tekintetében hatályba lépett a Londoni Megállapodás
2011. január 1-jével hatályba lépett Magyarországon a 2000. október 17-én kelt, az európai szabadalmak megadásáról szóló Egyezmény 65. cikkének alkalmazásáról szóló Megállapodás (Londoni Megállapodás). Ettől a naptól kezdve az európai szabadalmak Magyarországon történő hatályosításához csupán a szabadalom igénypontjainak magyar nyelvű fordítását kell benyújtani a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához, abban az esetben, ha az Európai Szabadalmi Hivatal előtti eljárás nyelve az angol volt.
Innovact Campus Awards - Pályázati felhívás innovatív diákoknak
Az idén 15. alkalommal megrendezendő INNOVACT (Reims, 2011. március 29-30.) innovációs szakvásár szervezői az Európai Bizottság támogatásával ebben az évben is meghirdetik a fiatal tehetségek innovációs versenyét, amin az EU-tagországok diákjai vehetnek részt.
Színre vitték a hiányszakmákat
A hiányszakmák népszerűsítése nehéz feladat. Nem elég roadshow-kat szervezni vagy kiadványokat készíteni, hanem a szokásostól eltérő megoldásokra is szükség lehet ahhoz, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok számára vonzóvá tegyenek egy-egy mesterséget. Meghökkentő, ám hatásos kezdeményezés volt például a Szakmák színháza, amely a szakmunkáshiányt próbálja orvosolni, a kétkezi munkát népszerűsíteni.
Egyszerűsödik a pályázati rendszer
Az Új Széchenyi Tervet bemutatva Fellegi Tamás fejlesztési miniszter azt mondta: a korábbi 180 helyett akár 30-40 nap alatt pénzhez juthatnak majd a pályázók. Az összes, még elkölthető uniós támogatást, nagyjából 2000 milliárd forintot idén megpályáztatják. A kormány három-négy héten belül dönt az új közbeszerzési törvény koncepciójáról.