Hírek
Felhívás
a II. Regionális Innovációs és Találmányi Kiállításon való részvételre
A Széchenyi István Egyetemen 2011. április 15-én (péntek) megrendezésre kerülő II. Nyugat-dunántúli Regionális Innovációs Kiállításon és Találmányi Vásáron való részvételre várja a Széchenyi István Egyetem Tudásmenedzsment Központja és az UNIVERSITAS-Győr Nonprofit Kft. Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyék területén székhellyel rendelkező kutatást-fejlesztést folytató vállalkozások, innovátorok, egyéni feltalálók, kutatók, oktatók és diákok jelentkezését.
A KÖRNYEZETBARÁT ÉS AZ ÉLVEZETES VEZETÉS MOST MÁR EGYÜTT JÁRNAK
2010. November 10-11-én a PROSESC (Producer Services and Competitiveness for European Sustainability) európai projekt keretében megrendezésre került egy norfolki tanulmányút. Az INTERREG IVC program által társfinanszírozott PROSESC projekt célja az innováció ösztönzése az európai közúti közlekedés területén, valamint a szektor fenntarthatóságának és versenyképességének elősegítése fejlett regionális intézkedések által.
REZIPE - Recept a zéró kibocsátású közlekedésre
A projekt egy olyan módszert mutat be, mely a széndioxid (CO2), nitrogén oxid (NOx) és a szállópor koncentrációt (PM10) csökkenti a zéró-kibocsátású járművek (ZEV) városi közlekedésbe történő bevezetésével. Az elektromos hajtású járművek által felhasznált energia megújuló és tiszta energiaforrásból származik. A pilot projektek keretében hat európai városban lehet az e-járműveket tesztelni, köztük Győrben is.
Alaposan átszabnák a k+f stratégiát
Magyarország a kutatás-fejlesztési (k+f) ráfordítások szintjét a GDP 1,8 százalékára növelné 2020-ig, úgy, hogy a teljes ráfordítási szinten belül a vállalati ráfordítások aránya tovább növekedjen, és a jelenleg kidolgozás alatt álló, összesített innovációs mutatószám alapján az ország teljesítménye az évtized végére meghaladná az EU átlagát - olvasható az Európa 2020 stratégia magyar vállalásait tartalmazó előzetes Nemzeti intézkedési tervben (NIT), amelyet a Nemzetgazdasági Minisztérium a közelmúltban nyújtott be az Európai Bizottságnak
A hatékony innovációs rendszerről
Az Európai Unió egyre nagyobb és nagyobb összegeket fordít kutatások támogatására, mégsem csökken lemaradása az innovációban élen járó országokhoz képest. Az alapvető ok nyilvánvalónak tűnik: csak a „bemeneti” oldalra, a kutatások finanszírozására fókuszál az EU vonatkozó fejlesztéspolitikája, a kutatási eredmények gazdasági hasznosítására elenyésző figyelem és közvetlen támogatás jut. Pedig az innováció lényege a piaci hasznosítás, ha ez nem történik meg, ha egy kutatási eredmény idáig nem jut el, akkor a fő cél nem teljesült.
Innovatív Unió - az Európa 2020 zászlóshajója
Az Európai Bizottság „Innovatív Unió” kezdeményezése az EU közös Európa2020 közpolitikai stratégiájának innovációpolitikai része. Az Innovatív Unió segíti az Európai Uniót abban, hogy összehangoltan és célzottan foglalkozzon a az éghajlatváltozás, az energia- és az élelmiszer-ellátás biztonsága, az egészségügy és a lakosság átlagéletkorának növekedése kihívásaival. Az Innovatív Unió célja, hogy a magánszektor szereplőit ösztönözze ezeknek a problémáknak a minél jobb megoldására, és felszámolja az ennek útjában álló olyan akadályokat mint a finanszírozás hiánya, a kutatási rendszerek és a piacok széttöredezettsége, a közbeszerzés innovációt ösztönző potenciáljának kihasználatlansága és a szabványalkotás lassúsága.
EU: az idősek segítését szolgáló IKT-megoldások iránt “komolyan” érdeklődnek a kis- és középvállalkozások, és “jelentős mértékben” támogatják a kormányzatok is
Az Európai Bizottság ma közzétette jelentését a saját lakókörnyezetben való életvitel segítését célzó közös program terén tett előrelépésről, amely kiemeli a kis- és középvállalkozások projektekben való aktív részvételét, a részt vevő országok komoly pénzügyi támogatását és ajánlásokat is tartalmaz az eredmények folyamatos biztosítása érdekében. 23 ország és az EU vesz részt ebben a 600 millió eurós kutatás-fejlesztési finanszírozási programban, amelynek célja, hogy intelligens IKT-alapú megoldásokkal javítsa az idősek életminőségét.
Szuperszámítógép Győrben
A Meteorológiai Szolgálatéhoz hasonló szuperszámítógépes rendszerekkel bővült a győri Széchenyi István Egyetem informatikai laborja. Az 50 milliós beruházással nemcsak az oktatás és a tudományos munka pörög fel, a gépparkot az országban működő autó-, és egyéb iparvállalatok is kihasználhatják ipari szimulációkra, valamint mérnöki fejlesztésekre.
PÁLYÁZAT A 2010. ÉVI LEGKIEMELKEDŐBB INNOVÁCIÓ ELISMERÉSÉRE!
A Magyar Innovációs Alapítvány - a Nemzetgazdasági Minisztériummal, a Vidékfejlesztési Minisztériummal, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatallal, a Magyar Szabadalmi Hivatallal, az Iparfejlesztési Közalapítvánnyal közösen - immár 19. alkalommal teszi közzé a 2010. évi MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot.
Javasolja a Bizottság a megerősített együttműködést szabadalom-ügyben
Az Európai Bizottság megnyitja az utat a megerősített együttműködés előtt, amelyben a legtöbb tagállam – figyelmen kívül hagyva a spanyol és az olasz tiltakozást – bevezethet egy új, egységes, és a jelenleginél olcsóbb szabadalmi rendszert. Az olaszok és a spanyolok az Európai Tanács ülésére is behoznák a témát.