Hírek
.jpg)
Kihirdették az összes nyertest: félezer cég kapott kedvet az innovációhoz a 8 milliárdos kkv-pályázatnál
A KKV START INNOVÁCIÓ pályázat harmadik, utolsó szakaszában közel 3 milliárd forintnyi támogatást ítéltek oda mintegy 170 projekt számára – jelentette be szerdán Schanda Tamás. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese hozzátette: a kiírás célja az volt, hogy a hazai kisvállalkozások közül új szereplőket ösztönözzön az innovációs tevékenység megkezdésére. E vállalás látványos sikerrel teljesült, hiszen összesen 470 projekt kapott támogatást több mint 8 milliárd forint összértékben.

Területi innovációs platform alakult a Soproni Egyetemen
A Soproni Egyetem is csatlakozott a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által 2019-ben létrehozott és az Innovációs és Technológiai Minisztérium által támogatott területi innovációs platform elnevezésű szakmai kezdeményezéshez. Az alapító okiratot szerdán írták alá Sopronban.

Technológiai és innovációs felkészültség: az UNCTAD friss tanulmánya
Az UNCTAD – az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája – rendszeresen elemzi a világ országainak fejlődését és innovációs eredményeit, különös tekintettel a kevéssé fejlett országok helyzetének alakulására. Friss elemzésük, amely Technológiai és innovációs tanulmány 2021 (Technology and Innovation Report 2021) címmel jelent meg, azt vizsgálja, hogy az egyes országok mennyire vannak felkészülve arra, hogy a folyamatban lévő gyors technológiai változásokba sikeresen tudjanak bekapcsolódni. A bekapcsolódás azért fontos, mivel az UNCTAD szerint

Privát mobilhálózatok az Ipar 4.0 törekvések szolgálatában
Magyarországon először privát (nem nyilvános) mobilhálózatot kínál ügyfelei számára a Magyar Telekom kereskedelmi szolgáltatásként. A megrendelők egyedi, helyi igényei alapján kiépített hálózat a nyilvános mobil hálózatoknál még megbízhatóbb, és magasabb minőségű szolgáltatások biztosíthatók rajta. A privát mobilhálózatok megjelenése jelentősen felgyorsíthatja az ipar 4.0 megoldások terjedését, de irodai és egyetemi campus-ok számára is régóta várt szolgáltatás. A privát hálózatok kiépítését és az erre épülő megoldásokat a T-Systems Magyarország kínálja.

Az ABB Robotika üzletága elősegíti az automatizálást az építőiparban
Az ABB Robotika üzletága új robotikai automatizálási megoldásokkal ösztönzi az építőipar automatizálását. Ezek a robotikai megoldások segítenek kezelni az ágazat fő kihívásait, köztük a megfizethetőbb és környezetbarátabb lakások iránti igények kielégítését, az építőipar környezeti hatásainak csökkentését, valamint a szakképzett munkaerő- és szakemberhiányt.

Magyar fejlesztésű appok, melyek meghódították a világot
Telefonunk alkalmazás-áruházát böngészve számtalan olyan sikeres app-pal találkozhatunk, melyekről nem is gondolnánk, hogy magyar fejlesztésűek. Ezek esetenként sokkal népszerűbbek külföldön, mint idehaza, akár tízmilliós letöltést is generálhatnak a világ távoli pontjain.

Folytatódik az elektromos autók vásárlását támogató program
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a Klíma- és természetvédelmi akciótervben foglalt célok elérése érdekében ismét pályázati kiírást tett közzé új, tisztán elektromos személygépkocsik megvásárlásának, valamint lízing keretében elektromos gépjárművek beszerzésének támogatására 3 milliárd forintos keretösszeggel – hívta fel a figyelmet a minisztérium szerdai közleményében Steiner Attila, a körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár.

Önvezető járművekhez gyárt fontos rendszereket Magyarországon a Continental
A mesterséges intelligencia (MI)alapú megoldások kulcsfontosságúak az önvezető járművek fejlesztésében - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kedden Budapesten, a Continental Hungary által gyártott ötvenmilliomodik fékvezérlő elektronikai egység átadásán.

Nemzetközi felmérés bizonyítja a digitális kompetenciafejlesztés fontosságát
Európai diákok körében végzett felmérést az OECD a Vodafone Németország Alapítvány társfinanszírozásában. A „21. századi olvasók: Az olvasási készségek fejlesztése a digitális világban” című jelentés a 15 éves korosztályra vonatkozóan nyújt mélyreható elemzést.

Európai Zöld Hét 2021.
A környezetszennyezés mindenkit érint – ott van a belélegzett levegőben, az ivóvízben és a termőföldben. Ez az első számú környezeti kiváltó oka több pszichés és fizikai megbetegedésnek és idő előtti elhalálozásnak, főleg a gyermekek, bizonyos betegségekben szenvedők és az idősek körében. Ám a környezetszennyezés nem mindenkit érint egyformán. A kedvezőtlenebb adottságú térségekben élők lakhelye nagyon gyakran szennyezett vagy rendkívül forgalmas területeken helyezkedik el. A környezetszennyezés ugyanakkor a biológiai sokféleség csökkenésének egyik fő oka is. Csökkenti ugyanis az ökoszisztémák arra való képességét, hogy olyan szolgáltatásokat nyújtsanak, mint például a szénmegkötés és a szennyezésmentesítés.

Világszinten eredményesek a magyar kutatónők, de nincsenek elegen
Az Eurostat legutóbbi felmérése szerint az Európai Unió tagállamaiban átlagosan 41 százalék a nők aránya a tudományos életben, de Magyarország 32,5 százalékkal sereghajtó a kontinens országai között. Bár arányaiban sok nő jelentkezik egyetemre és végez jó eredménnyel, kevesen maradnak a pályán vagy érnek el magasabb tudományos fokozatot. Éppen ezért fontos az olyan programok és ösztöndíjak jelenléte hazánkban, amelyek segítenek abban, hogy ez az arány folyamatosan növekedjen az elkövetkezendő években.

Rengeteg jó magyar ötlet van, de sokszor külföldieket teszünk milliárdossá ezekkel
Magyarország világviszonylatban mérsékelt innovátornak számít. Rengeteg a jó ötlet és a megvalósítás is, a gyártást tekintve nagyon jól állunk, azonban az innováció hasznosítását, piacon való értékesítését tekintve jelentős lemaradásban vannak a magyar cégek, emiatt pedig nagyon sok magyar kkv szenved hátrányt a nemzetközi piacokon. A Szellemi Tulajdon világnapján Pomázi Gyulával, az SZTNH elnökével többek között arról beszélgettünk, mennyire növelheti a szellemi tulajdon a cégek versenyképességét, hogyan működik a szabadalmaztatás, illetve mit lehet, és mit kell oltalom alá helyezni, ha biztosítani szeretnénk, hogy ne lopja el valaki az ötletet, brandet. Ezen felül kitértünk arra is, hogyan alakul át idén nyáron a szerzői jogi törvény és milyen hatása lesz a változásnak.