Hírek
Nemzetközi piacra lépésben segít a Visegrádi Szabadalmi Intézet
2024. január 1-jétől a magyar bejelentők számára megnyílt a lehetőség, hogy magyar szabadalmi bejelentésükkel kapcsolatban úgynevezett nemzetközi jellegű újdonságkutatást (international-type search, ITS) kérjenek, amelyet a Visegrádi Szabadalmi Intézet (VSZI) készít el. Ez a későbbiekben nagy segítséget nyújthat a nemzetközi (PCT) vagy külföldi szabadalmi bejelentés megtételében is.
Milliókat bukhatnak a cégek a mesterséges intelligencia miatt
Ma már szinte a mindennapok része a mesterséges intelligencia (MI), amelyet egyre szélesebb körben alkalmaznak. Ezzel párhuzamosan azonban mind hangosabban kongatják a vészharangokat is, miszerint nem árt vigyázni az új technológiával. Utánajártunk, milyen hátulütői lehetnek az MI használatának a cégek márkaépítésével kapcsolatban.
Segítő kódok: profi programozók önkéntes munkája könnyítheti meg a fogyatékkal élő emberek munkához jutását
A digitalizáció nem csak a pénzügyi világot alakította és alakítja át, de többek között a karitatív szervezetek munkáját is hatékonyabbá teheti. A Morgan Stanley budapesti munkatársai immár hatodik éve segítenek önkéntes szervezeteknek továbblépni a digitális evolúciójukban. Az elmúlt bő fél évben nemcsak a Mellrákinfo Egyesület honlapját újították meg, hanem a Salva Vita Alapítványnak is kifejlesztettek egy új online platformot, ami megkönnyíti a megváltozott munkaképességű álláskeresők képességeinek felmérését.
Sikeresen lezajlott a Back on Track projekt nyitókonferenciája
Sikeres lezajlott a Bécsben megrendezett Back on Track projekt nyitókonferencia, mely Peter A. Besselmann, az Európai Bizottság munkatársának szemléletes, a NEET-fiatalok helyzetével kapcsolatos előadásával kezdődött. Ezt követte a projekt tevékenységeibe történő betekintés, majd a napot egy elgondolkodtató panelbeszélgetés zárta, amelyben több, fiatalokkal foglalkozó szervezet képviselője is megszólalt.
In2Local Hírlevél 1. szám
A helyi termelők körforgásos gazdasággal kapcsolatos szemléletformálása, valamint annak előmozdítása, hogy a körforgásos gazdaság elemeit beépítsék termelési és feldolgozási folyamataikba a célja az In2Local projektnek, melynek első hírlevelében nemcsak a projekt megkezdett tevékenységiről, hanem többek között a Nemzetközi Körforgásos Gazdasági Stratégia Előtanulmányáról is olvashatnak. A hírlevél minden számában bemutatásra került egy helyi termelő, ezúttal a Harmónia Öko Kertet ismerhetik meg, amelynek egyik fő küldetése a növénytermesztés és ökológiai gazdaság megismertetése a gyermekekkel.
Gyűjtőoldal segít megtalálni a digitális készségeket fejlesztő hazai kurzusokat
Az uniós Digital Decade kutatás eredményei alapján Magyarországon a felnőtt lakosság mindössze fele rendelkezik alapszintű digitális készségekkel. Annak érdekében, hogy ez az arány javuljon, az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége közreműködésével létrejött a digitaliskeszsegek.hu oldal, ahol a karrierváltók, illetve a digitális készségeiket bővíteni vágyó szakemberek is találhatnak maguknak releváns hazai vagy nemzetközi, akár térítésmentesen is elvégezhető kurzusokat.
Nyitókonferencia a Back on Track projektben
2024. február 12-én, Bécsben kerül megrendezésre az Interreg Duna Transznacionális Program keretében megvalósuló Back on Track projekt nyitókonferenciája. A projekt fókuszában olyan munkanélküli fiatalok állnak, akik nem részesülnek oktatásban vagy képzésben.
A jövő szakmáinak 85%-át még fel sem találták
A feltörekvő technológiák, például a robotika, a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, a virtuális és kiterjesztett valóság, valamint az emberi agy működését utánzó számítástechnika az előrejelzések szerint az elkövetkező évtizedekben átalakítják majd az életünket és a munkánkat. Az Institute for the Future legutóbbi jelentése pedig még erőteljesebben fogalmaz, szerintük a „2030-ban létező állások 85 százalékát még fel sem találták, így az új tudás megszerzésének a képessége értékesebbé válik, mint a tudás maga”. Ezért is egyre fontosabb kérdés a felsőfokú tanulmányaikat megkezdő hallgatók számára, hogy valóban jövőbiztos tudást adó szakot válasszanak.
Digitális átállás: néha nem árt egyet hátra lépni
Szinte mindenki digitalizáción gondolkodik jelenleg, azonban nem biztos, hogy érdemes rögtön a legnagyobb ugrásra várni. Sokszor inkább a korábbi lemaradásokat kell behozni elsőként, aztán lehet sikeres digitális transzformációt végrehajtani – vélik a Deloitte szakértői.
A külföldiek idén sem veszik el a magyarok munkáját
A magyar munkaerőpiac továbbra is nehéz helyzetben van, a szakképzettséget nem igénylő munkakörökben öt és félszeresére nőtt a munkaerőhiány az elmúlt tíz évben. Ahhoz, hogy a gazdaság működjön és a beruházások ne maradjanak el, a hiányt pótolni kell, amiben kiemelt szerep jut 2024-ben a munkaerő-kölcsönző cégeknek. „Az idei év egyik kulcs feladata országos szinten integrálni a munkaerőpiacra azt a mintegy 240 ezer munkavállalót, akik jelenleg az ország munkaerő-tartalékát jelentik. A kölcsönző cégek 2024-ben egyértelműen a belföldi munkaerő toborzására fókuszálnak, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem érkeznek külföldi munkavállalók majd Magyarországra” – tájékoztat Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője.
Mesterséges intelligencia tökéletes magyarsággal?
Az elmúlt évek a mesterséges intelligencia térhódításáról szóltak, hazánkban is mind a vállalatok, mind a lakosság egyre szélesebb körben használja az MI-t. Jelenleg azonban az alkalmazások többsége nem képes magyar nyelvű utasításokat megérteni vagy információkat elemezni, és amelyik igen, ott sok a pontatlanság.
ISMERJE MEG A DIGITÁLIS PEDAGÓGUS DÍJAT NYERT MÓDSZERTANI ÖTLETEKET!
A Digitális Módszertár az egyik legnagyobb hazai pedagógiai módszertani gyűjtemény, amely az IKT eszközök kreatív használatát segítő, a pedagógiai tervezés és tanulásszervezés tárgykörébe tartozó ötletek és dokumentumok tára. Sajátossága, hogy tartalmi elemei valós pedagógiai gyakorlaton alapulnak, azaz a köznevelésben dolgozó pedagógusok által feltöltött, gyakorlatban kipróbált elemek. A Digitális Módszertár tartalmait regisztrációt követően bárki, ingyenesen elérheti.
Élelmiszer-termelők / feldolgozók jelentkezését várjuk!
Az Interreg VI-A Szlovénia Magyarország Program támogatásával, a Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatallal partnerségben valósítjuk meg az In2Local projektet, melynek keretében olyan helyi élelmiszer termelők/feldolgozók jelentkezését várjuk, akik már alkalmazzák folyamataikban a körforgásos gazdálkodás alapjait és szívesen bemutatnák azt.
5,7 milliárd forint állami támogatást kapnak a startupokat segítő inkubátorok
Döntés született a technológiai startup cégek fejlesztését, inkubációját támogató, októberben meghirdetett Startup Factory pályázati programban: országszerte 12 technológiai inkubátor kapta meg a lehetőséget arra, hogy saját tőkéjét állami forrással kiegészítve fektethessen be általa kiválasztott ígéretes startupokba és azokat a tőkejuttatás mellett üzleti tudással is támogatva segítse a piaci sikerek elérésében.
A robotok ügyesek, pontosak, okosak
A nyolcvanas évek felkapott filmtémája volt a robotika, különösen a humanoid robottechnológia. Fél évszázad sem kellett hozzá, hogy a fikció valósággá váljon. De vajon kell-e félnünk tőlük, érdemes-e Magyarországon robotot gyártani, és milyen előnyöket hordoznak a cégvezetők számára?
Nyújtható telefon, szemüveg nélküli 3D, felcsavarható monitor. Megnéztük, ilyen lesz a jövő a világ egyik legnagyobb tech cége szerint
Futurisztikus, olykor hihetetlen, de működőképes, kidolgozott, valamint üzletileg megalapozott eszközöket és technológiákat mutatott be a Samsung exkluzív rendezvényein, ahova csak kevesek juthattak el. A magyar Forbes is köztük volt.
Fenntarthatóságra nevel kicsiket és nagyokat a LEGO élmenypedagógia
A Széchenyi István Egyetem, a Büchl Hungaria Kft. és az Enviro Partner Kft. együttműködésében két éve létrejött RESZETT program célja, hogy a körforgásos gazdálkodás és a robotika segítségével játékosan fenntarthatóságra nevelje a következő generációt. A partnerek nemrégiben rendezvényen számoltak be a második fejlesztési év eredményeiről.