Hírek
Az AI már nemcsak kopogtat a kapun, hanem bedöntötte tokostól
Az idén 35 éves KPMG Magyarország szakértői a kerek évfordulóhoz kapcsolódóan összefoglalták a jövő digitális irányait és azt, hogyan tudnak mindehhez a vállalatok sikeresen kapcsolódni. Az AI jövőbemutató megoldásai jelentősen átalakítják a szakmákat, a vállalati középvezetők hatékonysága akár 40-50%-kal is javulhat. A KPMG saját AI-fejlesztéseit először saját szervezetén belül teszteli, amellyel például a dokumentumkezelési hatékonyság is jelentősen javul.
A jövő e-biciklije sokakat rávehet (újra) a tekerésre
A hazánkban található első pedelec szaküzlet olyan új elektromos kerékpárokat hoz be, ami elindíthatja a biciklizés új korszakát. Az e-bike generációváltását már sokan várták, most pedig karnyújtásnyira vannak a legmodernebb pedelec kerékpárok, az integrált váltót és motort egybeépítő hajtáslánccal.
Indul az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program!
2024-től átalakul a felsőoktatásban elérhető kutatási ösztöndíjak rendszere. A nemzeti felsőoktatási kiválóságról szóló 24/2013. (II. 5.) Korm. rendeletértelmében elindított Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) integrált formában, megújult keretek között ötvözi a korábbi hasonló célú programok – az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) és a Kooperatív Doktori Program (KDP) – előnyeit.
Közel 100 magyar KKV számára nyílt meg az út, hogy bekapcsolódjon az egészségügyi innováció nemzetközi vérkeringésébe
Több mint 90 magyar kis- és középvállalkozás kapott lehetőséget arra az elmúlt fél évben, hogy nemzetközi színpadon mutassa be egészségügyi innovációit, és megnyíljon előtte az út, hogy európai partnereket találjon projektjei validálásához és piacra viteléhez. Az EIT Health és a iLex innovációs versenyén, amelyben stratégiai partnerként részt vett a budapesti vállalkozások innovációit és nemzetközi piacralépését támogató BKIK is számos kiemelkedő projekt közül hat kategóriában 9 újítást ismert el első hellyel a nemzetközi zsűri a stroke utáni rehabilitációt segítő okos tolltól a tűmentes gyógyszerelést lehetővé tevő fejlesztésig.
TÖBB MINT 25 MILLIÓ FT ÖSZTÖNDÍJAT OSZTOTT KI A MAGYAR INNOVÁCIÓS SZÖVETSÉG A LEGKREATÍVABB ÉS LEGINNOVATÍVABB KÖZÉPISKOLÁSOKNAK, FELKÉSZÍTŐ TANÁRAIKNAK, VALAMINT ISKOLÁJUKNAK
Budapest, 2024. június 2. - Immáron 33. alkalommal meghirdetett, 2023-24. évi Országos Tudományos és Innovációs Olimpia legjobb, legtehetségesebb fiatal feltalálóinak és tudósainak 10 díjat, a díjakkal járó több mint 5 millió forint ösztöndíjat osztott ki a június 1-ei eredményhirdetésen a versenyt szervező Magyar Innovációs Szövetség, továbbá 12 kiemelkedő innovatív középiskolai tanár 800 E Ft-os, a 12 legeredményesebb innovatív középiskola 900 000 Ft-os díjban részesült. A díjazottakról és a további 18, kiemelt dicséretben részesített pályázatról szóló kiadvány a következő linken nyitható meg.
Közel 3000 általános iskolást mozgatott meg idén a Nagy Digitális Kaland
29 helyszínen 2712 általános iskolás diák lelkes részvételével zajlott le május 23-án a Nagy Digitális Kaland csapatverseny, amivel a Digitális Tudásért Alapítvány (DTA) immár negyedik alkalommal tette próbára a 3-6. osztályos gyerekek digitális tudását. A versenyen értékes nyeremények találtak gazdára. A fődíj: látogatás a Google londoni irodájába. A verseny fő támogatója a Logiscool, további szponzorjai a Fornetti, az OTP FÁY Alapítvány és a Piros Mogyorós voltak.
Nemzetközi szinten is egyre elismertebb a hazai kreatívipar
Első alkalommal rendezte meg a Nemzetgazdasági Minisztérium a Kreatívipari Fórumot, amelynek célja a kreatívipar stratégiai fejlesztési irányainak megvitatása volt. Az eseményen több mint tíz hazai tulajdonú kreatívipari vállalkozás képviseltette magát.
Okospad, okoszebra, okosjátszótér az Atomvárosban
Paks városa kapcsán mindenkinek az atomerőmű jut eszébe. Pedig ha a településen jobban körbenézünk, lépten-nyomon okos megoldásokba botlunk. Persze ezek a fejlesztések korántsem öncélúak, hanem a helyiek biztonságát, kényelmét szolgálják vagy éppen arra hivatottak, hogy összehozzák a családtagokat.
Rövid ellátási láncok, mint a helyi gazdaság erősítésének fontos eszközei
Cégünk május 22-én egy továbbképzést tartott, melyben az érdeklődő résztvevők számára beszéltünk a rövid ellátási láncokról és gyakorlati jelentőségükről. A képzés a szlovén-magyar együttműködésben megvalósuló In2Local projekt keretében valósult meg.
Helyi termelők a helyi gazdaságért: jó példák más magyarországi régiókból
A jelenleg megvalósítás alatt álló, a szlovén-magyar Interreg program által finanszírozott In2Local projekt keretében folyamatosan figyelemmel követjük a hazai és külföldi jó gyakorlatokat, és ezekkel is szeretnénk inspirálni a vas megyei őstermelőket és a helyi lakosságot.
Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikusnak ítélték idén a Neumann Professzori címet
Ismét magyar Nobel-díjas kapta a BME és a Neumann Társaság által alapított Neumann Professzori címet: Krausz Ferenc fizikus az ultragyors lézertudomány területén elért tudományos teljesítményéért részesült a kitüntetésben. A fizikus által megalapozott tudomány a mikrochipgyártástól kezdve a daganatos betegségek diagnosztizálásáig számos területen hozott forradalmi változást. A kitüntetésre május 11-én került sor a Műegyetem Ünnepi Szenátusi Ülésén, ahol a díjat a BME rektora és a Neumann Társaság elnöke adta át.
Hamarosan többszáz milliárdnyi EU-s forrást oszt szét a kormány
A 2021-2027-es időszakra szóló Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP Plusz) keretében ebben az évben mintegy 800-850 milliárd forint forrásra jelenik meg felhívás a vállalkozások számára – jelentette be Greinstetter Balázs, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára. Elmondta, hogy a GINOP Plusz programok célja, hogy 2030-ra a magyar kkv-k bruttó hozzáadott értékteremtő képessége növekedjen, továbbá a foglalkoztatási ráta 85 százalékra emelkedjen.
A klímavédelemről is szól a bécsi ViennaUP startup fesztivál
Társadalmi felelősségvállalás, klímavédelem, új technológiák a környezet védelméért, kreatív ipar és nők az üzleti életben – ezek a központi témái a ViennaUP startup fesztiválnak, amelyet 2024. június 3. és 9. között tartanak az osztrák fővárosban. A kísérőprogramoknak köszönhetően a résztvevők a bécsi életérzést is megismerhetik.
Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vissza nem térítendő támogatás formájában 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat hazai vállalkozások, kutatóhelyek, illetve magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére, elősegítve azok hatékony hasznosulását akár a nemzetközi piacokon is.
Építőipari innováció: egyedülálló vizsgálatot végeznek a Széchenyi István Egyetem munkatársai
Igazi kuriózum az a vizsgálat, amelyet a győri Széchenyi István Egyetem Építőanyag- és Szerkezetvizsgáló Laboratóriumában végeznek az intézmény munkatársai. Feladatuk egy piaci bevezetés előtt álló termék, a rozsdamentes acélból készített, hullámos gerincű gerenda viselkedésének feltérképezése. A hullámos kialakítás jelentősége, hogy a gerinc merevsége nagyobb a hagyományos, egyenes gerinchez képest, ezáltal csökkenthető a profil vastagsága, súlya, végső soron bekerülési költsége és az előállítás környezeti terhelése is.
Ezeket a munkaköröket válthatja ki a magyar cégeknél a mesterséges intelligencia
Az elmúlt években figyelemreméltó fejlődésen ment át a mesterséges intelligencia, ami mára valamilyen formában szinte minden felhasználóhoz eljutott. Persze, ahogy az a nagy technológiai áttörések esetében lenni szokott, az MI megítélése is meglehetősen vegyes, valamint arról is megoszlanak a vélemények, hogy milyen gazdasági következményeket hoz magával és milyen hatással lesz a munkára.
20 fiatal fejezte be sikerrel a képzéseket
Február elején indultak el projektünkben azok a képzések, amelyek fiatalokat segítettek életképes szociális vállalkozói ötleteik kidolgozásában. Az elmúlt hónapokban a résztvevők 8 alkalommal vettek részt a képzéseken, ahol utolsó alkalommal prezentálták is kidolgozott szociális vállalkozásukat.