Hírek
Közel 3000 általános iskolást mozgatott meg idén a Nagy Digitális Kaland
29 helyszínen 2712 általános iskolás diák lelkes részvételével zajlott le május 23-án a Nagy Digitális Kaland csapatverseny, amivel a Digitális Tudásért Alapítvány (DTA) immár negyedik alkalommal tette próbára a 3-6. osztályos gyerekek digitális tudását. A versenyen értékes nyeremények találtak gazdára. A fődíj: látogatás a Google londoni irodájába. A verseny fő támogatója a Logiscool, további szponzorjai a Fornetti, az OTP FÁY Alapítvány és a Piros Mogyorós voltak.
Nemzetközi szinten is egyre elismertebb a hazai kreatívipar
Első alkalommal rendezte meg a Nemzetgazdasági Minisztérium a Kreatívipari Fórumot, amelynek célja a kreatívipar stratégiai fejlesztési irányainak megvitatása volt. Az eseményen több mint tíz hazai tulajdonú kreatívipari vállalkozás képviseltette magát.
Okospad, okoszebra, okosjátszótér az Atomvárosban
Paks városa kapcsán mindenkinek az atomerőmű jut eszébe. Pedig ha a településen jobban körbenézünk, lépten-nyomon okos megoldásokba botlunk. Persze ezek a fejlesztések korántsem öncélúak, hanem a helyiek biztonságát, kényelmét szolgálják vagy éppen arra hivatottak, hogy összehozzák a családtagokat.
Rövid ellátási láncok, mint a helyi gazdaság erősítésének fontos eszközei
Cégünk május 22-én egy továbbképzést tartott, melyben az érdeklődő résztvevők számára beszéltünk a rövid ellátási láncokról és gyakorlati jelentőségükről. A képzés a szlovén-magyar együttműködésben megvalósuló In2Local projekt keretében valósult meg.
Helyi termelők a helyi gazdaságért: jó példák más magyarországi régiókból
A jelenleg megvalósítás alatt álló, a szlovén-magyar Interreg program által finanszírozott In2Local projekt keretében folyamatosan figyelemmel követjük a hazai és külföldi jó gyakorlatokat, és ezekkel is szeretnénk inspirálni a vas megyei őstermelőket és a helyi lakosságot.
Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikusnak ítélték idén a Neumann Professzori címet
Ismét magyar Nobel-díjas kapta a BME és a Neumann Társaság által alapított Neumann Professzori címet: Krausz Ferenc fizikus az ultragyors lézertudomány területén elért tudományos teljesítményéért részesült a kitüntetésben. A fizikus által megalapozott tudomány a mikrochipgyártástól kezdve a daganatos betegségek diagnosztizálásáig számos területen hozott forradalmi változást. A kitüntetésre május 11-én került sor a Műegyetem Ünnepi Szenátusi Ülésén, ahol a díjat a BME rektora és a Neumann Társaság elnöke adta át.
Hamarosan többszáz milliárdnyi EU-s forrást oszt szét a kormány
A 2021-2027-es időszakra szóló Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP Plusz) keretében ebben az évben mintegy 800-850 milliárd forint forrásra jelenik meg felhívás a vállalkozások számára – jelentette be Greinstetter Balázs, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára. Elmondta, hogy a GINOP Plusz programok célja, hogy 2030-ra a magyar kkv-k bruttó hozzáadott értékteremtő képessége növekedjen, továbbá a foglalkoztatási ráta 85 százalékra emelkedjen.
A klímavédelemről is szól a bécsi ViennaUP startup fesztivál
Társadalmi felelősségvállalás, klímavédelem, új technológiák a környezet védelméért, kreatív ipar és nők az üzleti életben – ezek a központi témái a ViennaUP startup fesztiválnak, amelyet 2024. június 3. és 9. között tartanak az osztrák fővárosban. A kísérőprogramoknak köszönhetően a résztvevők a bécsi életérzést is megismerhetik.
Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vissza nem térítendő támogatás formájában 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat hazai vállalkozások, kutatóhelyek, illetve magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére, elősegítve azok hatékony hasznosulását akár a nemzetközi piacokon is.
Építőipari innováció: egyedülálló vizsgálatot végeznek a Széchenyi István Egyetem munkatársai
Igazi kuriózum az a vizsgálat, amelyet a győri Széchenyi István Egyetem Építőanyag- és Szerkezetvizsgáló Laboratóriumában végeznek az intézmény munkatársai. Feladatuk egy piaci bevezetés előtt álló termék, a rozsdamentes acélból készített, hullámos gerincű gerenda viselkedésének feltérképezése. A hullámos kialakítás jelentősége, hogy a gerinc merevsége nagyobb a hagyományos, egyenes gerinchez képest, ezáltal csökkenthető a profil vastagsága, súlya, végső soron bekerülési költsége és az előállítás környezeti terhelése is.
Ezeket a munkaköröket válthatja ki a magyar cégeknél a mesterséges intelligencia
Az elmúlt években figyelemreméltó fejlődésen ment át a mesterséges intelligencia, ami mára valamilyen formában szinte minden felhasználóhoz eljutott. Persze, ahogy az a nagy technológiai áttörések esetében lenni szokott, az MI megítélése is meglehetősen vegyes, valamint arról is megoszlanak a vélemények, hogy milyen gazdasági következményeket hoz magával és milyen hatással lesz a munkára.
20 fiatal fejezte be sikerrel a képzéseket
Február elején indultak el projektünkben azok a képzések, amelyek fiatalokat segítettek életképes szociális vállalkozói ötleteik kidolgozásában. Az elmúlt hónapokban a résztvevők 8 alkalommal vettek részt a képzéseken, ahol utolsó alkalommal prezentálták is kidolgozott szociális vállalkozásukat.
Digiméter 2024: Digitális felzárkózás helyett visszarendeződés
A Digiméter 2020, 2021 és 2022 után immár negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) digitalizációjának szintjét. A főindex értéke százas skálán mérve 40 lett – ugyanez az érték 2020-ban és 2021-ben is 40 volt, 2022-ben pedig 41 – így kijelenthető, hogy továbbra sem látszódik érdemi változás a magyar vállalatok általános digitalizáltsági fokában. A korábban is legfejlettebbnek bizonyuló pénzügyi terület tovább érett, a többi index azonban nem tudott felzárkózni mellé, annak ellenére, hogy több részterületen is tapasztalható némi javulás.
Az innovációs projektek hasznosítását támogató felhívással bővült az NKFI Alap 2024-es Programstratégiája
A Kormány 2023 tavaszán elfogadott innovációs stratégiai intézkedéscsomagja, a Neumann János Program (NJP) egyik legfontosabb célkitűzése a kiváló innovációs ötletek hatékony piacra segítése. Alkalmazott kutatási és innovációs szolgáltatások fejlesztése címszó alatt az ezzel a kormányzati céllal összhangban lévő, 2,5 milliárd forint keretösszegű programmal bővült ki 2024 áprilisában a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2024-es Programstratégiája.
Egymilliárd forinttal támogatja a hazai kutatási eredmények népszerűsítését az új Tudományos Mecenatúra pályázat
A korábbi hasonló célú pályázat folytatásaként újra megnyílik a Tudományos Mecenatúra program, amely idén 1 milliárd forintos keretösszeggel segíti a hazai tudományos eredmények láthatóságát és a magyar kutatói közösség bekapcsolódását a nemzetközi vérkeringésbe. A felhívás égisze alatt külföldi konferenciarészvétellel, nemzetközi konferenciák hazai szervezésével és tudománykommunikációval kapcsolatos költségeket lehet majd finanszírozni.
Teljes lendületben az új ELTE-s startupperek
Rekordszámú hallgatót ért el a nagy sikerű Hungarian Startup University Program az Eötvös Loránd Tudományegyetemen: az innovációs program negyedik évadának első félévét közel 290 hallgató fejezte be. Jelenleg az őszi félévben benyújtott legjobb startup-ötletek továbbfejlesztésén dolgoznak a csapatok.
Helyi termelők a helyi gazdaságért: jó példák a szlovén-magyar határtérségből
Cégünk már több éve fáradozik a helyi gazdaság erősítéséért olyan tevékenységek megvalósításával, melyek a helyi termelőket támogatják. Jelenleg a szlovén-magyar Interreg program által finanszírozott In2Local projekt keretében dolgozunk ezen a témán, ezt megelőzően pedig az ugyanezen program által finanszírozott GreenReg projektben.