Hírek
Jó jelek, jelzések-Kassai Ferenc, a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara elnöke, a Magyar Mérnöki Kamara alelnöke
Az elmúlt bő két hónap alatt az emberi élet védelme érdekében hozott intézkedések következtében lelassultak a mindennapjaink és a világ, a környezetünk látszólagos mozdulatlanságba dermedt, többségünk otthoni távmunkára kényszerült, életmódbeli szokásaink megváltoztak. Ez szükséges rossz volt, hogy a még rosszabbat, a tömeges megfertőződést és a járvány kiterjedését megakadályozzuk.
A keretösszeget meghaladó igény érkezett a high-tech és zöld pályázatra
A pénteken megnyílt 50 milliárd forint keretösszegű magyar, high-tech és zöld pályázati kiírásra egy munkanap alatt 2015 vállalkozás több mint 53,7 milliárd forint támogatásra adott be igényt, ami azt mutatja, hogy a vállalkozások jelentős része optimistán tekint a jövőbe - mondta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára kedden online sajtótájékoztatón, miután a gazdasági szereplőkkel egyeztetett a gazdaságvédelmi akcióterv végrehajtásának előrehaladásáról.
Digitális Terápia: új lehetőség a daganatos betegek gyógyításában
A digitális terápiák hazai fejlesztése érdekében stratégiai együttműködési megállapodást kötött az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a Semmelweis Egyetem (SE) és az Oncompass Medicine (OCM). A megállapodást Bódis József, az ITM felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára, Merkely Béla a Semmelweis Egyetem rektora és Peták István, Gábor Dénes Díjas rákkutató, az Oncompass Medicine tudományos igazgatója írták alá a Minisztériumban.
Több mint 53 milliárd forintos innovációs pályázatokat írtak ki
Palkovics László kifejtette: a négy új pályázat az „innovációs lánc" minden szereplőjét érinti, támogatást nyerhetnek a mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv), a nagyvállalatok, az egyetemek és a vállalkozások közötti együttműködések is. A kiírások a munkahelyteremtést, a meglévő munkahelyek megőrzését és kiemelten a kkv-k kutatás-fejlesztési, innovációs képességének erősítését szolgálják.
Ezek lesznek a jövő befektetései – Jól járhat, aki most türelmes
A jelenlegi bizonytalan piaci helyzetnek is lehetnek nyertesei. Munkácsi Dávid, a Generali Alapkezelő portfóliómenedzsere a Portfolio-nak többek között arról beszélt, a türelmes befektetők megfelelő részvény és szektor kiválasztással profitálhatnak az elmúlt években kialakuló és folyamatosan erősödő innovatív trendekből, és kitért arra is, mi a legfontosabb, amit megtanult befektetési és kockázat-kezelési szempontból a koronavírus hatására.
A nemzetközi élvonalba tartoznak a Magyarországon folyó kutatások
Online tudományos konferencián mutatták be eredményeiket az Innovációs és Technológiai Minisztérium által koordinált, a koronavírus elleni védekezést szolgáló kutatási és fejlesztési projektek képviselői csütörtökön. A Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kezdeményezésére összehívott eseményen a támogatott projektekkel részletesebben is megismerkedhettek az érdeklődők.
Már a héten lehet pályázni gazdaságvédelmi forrásokra
A gazdaságvédelmi akcióterv keretében péntektől lehet beadni a jelentkezést a high-tech és zöld magyar, a kkv-hatékonyságot növelő 50 milliárd forint keretösszegű európai uniós finanszírozású pályázatra - mondta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.
Elindult az EIT válságkezelési kezdeményezése
A COVID-19 válság leküzdésére irányuló, közös uniós erőfeszítések részeként az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) bejelentette az „EIT válságkezelési kezdeményezésének” (Crisis Response Initiative) elindítását. Az EIT igazgatótanácsa úgy döntött, hogy 60 millió EUR összegű kiegészítő finanszírozást különít el az innovátorok számára, hogy ösztönözze a magas hatásfokú megoldásokat, amelyek szembeszállnak ezzel a korábban soha nem tapasztalt társadalmi és gazdasági kihívással.
Május 29-étől beadható a GINOP 1.2.8-20 számú vállalkozásfejlesztési támogatás felhívása
Magyarország Kormányának felhívása kis- és középvállalkozások technológiai megújulásához
kapcsolódó fejlesztéseinek támogatására. A Kormány a Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki a
hazai kkv-k versenyképességének javítását. Ennek egyik fontos feltétele, hogy a vállalkozásokat segítsük
a gazdaságban végbemenő folyamatokhoz való alkalmazkodásban, a szükséges felzárkózásban, és a
megnyíló új lehetőségek kihasználásában.
A magyar klímacélok elérését is segíti az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer
Az iparági szereplők és érdekképviseletek vezetői egyetértenek azzal a kormányzati szándékkal, hogy 2021-től bevezessék az energiahatékonysági kötelezettségi rendszert – derült ki a Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kezdeményezésére megalapított szakmai munkacsoport első ülésén 2020. május 19-én. A tárcavezető elmondta, a rendszer bevezetése hozzájárul Magyarország klímasemlegességi céljának eléréséhez, miközben figyelembe veszi a magyar gazdaság fejlődéséhez és a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzéséhez fűződő érdekeket is.
A környezetbarát csomagolás tervezése és fejlesztése II. rész
A csomagolások főbb környezetvédelmi problémái
A csomagolás területén jelentkező környezeti problémákat négy alapvető és egymással összefüggő területbe foglalhatjuk össze: a természeti források zsugorodása, megjelenő környezeti hatások a csomagolás és csomagolási termékek termelésekor, a csomagoláskor és szállításkor, mérgező anyagok tartalma és migrációja, hulladék csomagolás és ennek kezelése.
Bemutatták a hivatalos magyar kontaktkövető appot
Újabb eszközt vet be a kormány a koronavírus megfékezésére azzal, hogy elérhetővé teszi a VírusRadar nevű kontaktkutató appot. Az Androidra és iOS-re telepíthető alkalmazás segít névtelenül rögzíteni azokat a felhasználókat, akik huzamosabb ideig egy helyen tartózkodtak, így ha bárkinél közülük koronavírus-fertőzést mutattak ki, a többieket is tudják értesíteni a lehetséges kockázatról. A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség által jegyzett app Andoidra kiadott verziója itt tölthető le, az iOS-es app még az Apple jóváhagyására vár.
Még lehet pályázni a Közlekedési Innovációs Díjra
2020. június 15-én éjfélig lehet pályázni a közlekedési szakma csúcselismerésének számító Közlekedési Innovációs Díjra. Az alapítók – a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. és a Közlekedéstudományi Egyesület (KTE) – célkitűzése szerint a nettó egymillió forintos pénzjutalommal járó díj küldetése a közlekedési ágazat fejlesztésével kapcsolatos előremutató ötletek, innovatív kezdeményezések, tudományos elképzelések felkarolása, a közlekedési szakma utánpótlás-nevelésének, megbecsültségének támogatása.