Hírek
Ez az igazi kihívás: ma még nem létező technológiákkal kellene megmenteni a Földet
Fennáll a veszély, hogy a koronavírus-járvány által okozott egészségügyi veszélyhelyzet és gazdasági válság hatására gyengülhet a tiszta energia technológiák fejlesztését célzó innovációs tevékenység, miközben éppen az erőfeszítések fokozására lenne szükség a klímaváltozás megfékezése érdekében. Amennyiben pedig nem sikerül gyorsítani a kibocsátáscsökkentést lehetővé tevő új megoldások kutatását és fejlesztését, úgy a klímasemlegesség sem lesz elérhető 2050-re - áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) új jelentésében (Clear Energy Innovation).
Várakozáson felüli az érdeklődés az energetikai innovációs pályázatra
Várakozáson felüli érdeklődés, több mint 40 milliárd forintnyi támogatás igénylése mellett zárult a kormány által meghirdetett energetikai innovációs mintaprojekteket támogató pályázati kiírás. Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára elmondta, a márciusban meghirdetett kiírások az energetikai innováció olyan kulcsterületein segítik mintaprojektek megvalósítását, amelyek jelentősen hozzájárulnak az energiahatékonyság, valamint a helyben elérhető, megújuló energiaforrásokra alapozott ellátásbiztonság növeléséhez.
Fenntarthatóság: lemondanánk az autóról, mégsem tesszük
Reprezentatív felmérést készített a WWF Magyarország arról, hogy mely környezeti problémákat érzi a legégetőbbnek a magyar városi lakosság, kitől várják az emberek a megoldást, és ők maguk milyen új környezettudatos szokásokat vezettek be az életükbe.
ELTE: arccal a jövő felé
Innovatív fejlesztéseknél bábáskodik a nagy múltú magyar egyetem.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a legnagyobb hagyományokkal rendelkező magyar egyetem, mégis tudatosan a legmodernebb fejlesztésekre koncentrál. Néhány hete kezdte meg tevékenységét az ELTE-n a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból elnyert 1.2 milliárd forintos támogatással egy informatikai Kompetencia Központ. A projekt a digitális iparban, a pénzügyi szektorban, illetve az egészségügyben alkalmazható, a versenyképességet növelő informatikai megoldásokat fejleszt, hosszútávon pedig egy, az ELTE tudásbázisára épülő, fenntartható innovációs ökoszisztéma kialakítása a cél.
Cégek is pályázhatnak a kerékpárosbarát címre
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a helyi önkormányzatok, közintézmények és vállalkozások kerékpározásra ösztönző intézkedéseit, támogató hozzáállását ismeri el a Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely címekkel. Az idei pályázati kiírásra elektronikus úton lehet jelentkezni 2020. július 15-én 12 óráig.
InnoWorld 2020: innováció kényszerből, avagy a válság megedz
A mostanihoz hasonló járványok százai söpörtek már át a világon, a digitális technológia azonban még egyetlen alkalommal sem töltött be olyan fontos szerepet a védekezésben, mint most. Lapunk InnoWorld online konferenciáján olyan szakemberek cseréltek véleményt, akik az innovációban találtak vagy kínálnak választ az utóbbi hónapok nagy kérdéseire.
Átvette a BorsodChem az Ipari Innovációs Díjat
Szabó János, a BorsodChem Zrt. beszerzési igazgatója június 30-án átvette Budapesten a 2019. évi Ipari Innovációs Díjat Bódis Józseftől, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkárától a 28. Magyar Innovációs Nagydíj átadóján.
A Magyar Innovációs Szövetség által alapított elismerést 1992 óta adják át azoknak a Magyarországon bejegyzett társaságoknak, amelyek a díjátadást megelőző évben nagy jelentőségű innovációt valósítottak meg és ennek révén kiemelkedő hasznot értek el.
Vonzóbbá válhat a befektetés a startupokba
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) lezárta az informatikai képzési szolgáltatásokat nyújtó CodeCool Kft. felvásárlásához kapcsolódó versenykorlátozásokat értékelő eljárását; a versenyhivatali döntés lehetővé teszi, hogy startupok értékesítésekor olyan feltételeket kössenek ki, amelyek biztosítják, hogy az innováció feltalálói és kidolgozói később ne támasszanak versenyt ugyanazon ötletükre alapozva - közölte a hivatal pénteken, az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Energiahatékonyság helyett folyamatracionalizálás és innováció
A magyar kis-és közepes vállalkozások a radikális költségcsökkentést és hatékonyság-növelést jelentő beruházásokban látják a kiutat a válságból, miközben sorban lépnek vissza a korábban megpályázott, vagy már nyertes, hosszabb távú és alacsony megtérülést jelentő vállalati zöld-projektek megvalósításától – mutatnak rá közleményükben a Virtuális Erőmű Program (VEP) szakértői.
Öt fő területe lesz a 2021-2027-es EU-pénzek itthoni elosztásának
Már folyamatban van a 2021-2027-es időszak uniós társfinanszírozású programjainak itthoni tervezése, és a forráselosztás során az életszerűség, a rugalmasság és az ügyfélbarát jelleg elvet követik – jelezte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarában szerdán tartott országos kkv-fórum nyitórendezvényén Szepesi Balázs. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára elmondta: a forráselosztás során a fő terület a gazdaságfejlesztés, az innováció, a foglalkoztatás és felnőttképzés, a szakképzés és felnőttoktatás, a turizmus lesz.
Bemutatta az Európai Bizottság, mire mennyi EU-s pénzt költene 2021-ben
Az Európai Bizottság 166,7 milliárd eurós uniós költségvetést javasolt 2021-re, amely az európai gazdaság fellendítésére, a beruházások mozgósítására, valamint a pénzpiacok támogatására összpontosít - jelentette be Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke szerdán. A költségvetést kiegészíti még az Új Nemzedék (Next Generation EU) elnevezésű uniós helyreállítási alap, amelyről (illetve magáról a 2021-2027-es költségvetésről) még nem tudtak megállapodni a tagállami vezetők.
Még mindig csak a mérsékelt innovátorok közé tartozik Magyarország - Íme az európai tábla
Az Európai Bizottság ma közzétette a 2020. évi európai innovációs eredménytáblát, mely 2019. évi adatokon alapul. Az eredménytábla azt mutatja, hogy EU-szerte továbbra is javul az innovációs teljesítmény, mely immár második éve meghaladja az Egyesült Államokét. Ugyanakkor Európának többet kell tennie azért, hogy felzárkózzon azokhoz az országokhoz – például Dél-Koreához, Ausztráliához és Japánhoz –, melyek világszinten élen járnak az innováció terén. Magyarország a tavalyihoz hasonlóan az EU országai között idén is a 23. helyen áll.
Lezárult a Hiventures női vállalkozói programja, a StartupHER
Nőnapon indult útjára az MFB csoporthoz tartozó Hiventures startupher programja, amely a női vállalkozók felkarolását és támogatását tűzte ki célul. A kezdeményezés fontosságát indokolja, hogy magyarországon rendkívül alacsony a női vezetők és vállalkozók aránya. A program lebonyolítását nehezítette a kialakult járványhelyzet, azonban ennek ellenére is több mint 350 jelentkezés érkezett, amelyből 10 csapat szakmai továbbképzésen is részt vehetett. A startupher záró eseményét követően négy csapat kapott gyorsított bekerülési lehetőséget.
A tanárok digitális képzésén múlik a jövő generáció sikere
Újabb, mintegy hetvenezer dolláros támogatást kapott a Microsoft Skills and Employability programjából a magyar HTTP Alapítvány, amely idén a pedagógusok mellett, munkanélküliekre is kiterjesztette képzési programját, hiszen a munkát keresők könnyebben találnak új állást, ha ismerik a legmodernebb technológiákat, vagy magabiztosan kezelik például a felhő alapú megoldásokat, mint amilyen a Microsoft365. A HTTP Alapítvány programja az informatika tanárok bevonásával erre is hangsúlyt fektet a közeli jövőben.
Akkora volt az érdeklődés az e-autó-vásárlási támogatás iránt, hogy 1,5 nap után lezárult a pályázat
A kormány Klíma- és Természetvédelmi Akcióterve keretében meghirdetett új támogatási lehetőség rendkívül vonzónak bizonyult, a konstrukció sikerét az előzetes várakozásokat jelentősen felülmúló érdeklődés igazolja. A pályázatok összértéke mindössze tíz órán belül elérte a teljes keretösszeget, 5 milliárd forintot. A beadási lehetőség lezárásáig több mint 2000 tisztán elektromos autó és segédmotoros kerékpár megvásárlásához érkezett be kérelem - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kedden az MTI-vel.
Vízió és digitalizálás lehet a válság ellenszere
A digitális transzformáció kifejezésről a legtöbb döntéshozónak a jövő és az innováció jut az eszébe, de sokan a hatékonyságnövelésre, az üzleti potenciálra vagy a folyamatok monitorozhatóságára asszociálnak vagy ennél is többet látnak a digitalizációban: lehetőséget a tanulásra és a vállalati kultúra fejlesztésére.
A fenntartható működés óriási versenyelőnyt hozhat
Egyebek mellett e fontos szempontra is felhívta a figyelmet az Alteo Nyrt. vezére, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) elnöke. Úgy véli, a koronavírus, számos negatív hatása mellett, a fenntarthatóság szempontjából lehet pozitív is.