Hírek
2140-re teljesen feleslegessé válhat az ember
Az új digitális technológiák más innovációk ″támogatójaként″ működhetnek. A kvantum-számítástechnika szinte korlátlan számítási teljesítményt biztosítva lehetővé teheti az új technológiák alkalmazását különböző ágazatokban. Más élvonalbeli fejlesztések, mint például a „Dolgok Internete” (IoT), az intelligens robotika, a Big Data, valamint a mesterséges intelligencia (MI) az adatok kezelését a jövő egyik kulcskompetenciájává, az adatok felhasználását pedig kulcsfontosságú piaccá alakíthatják – állítja a Roland Berger, német stratégiai tanácsadó cég 2050-re vonatkozó átfogó tanulmányának technológiát és az innovációt vizsgáló fejezete.
Kvantumtechnológia, fenntartható energia és mesterséges intelligencia az innovatív vállalatok fókuszában
A piaci trendekre reagálva indít új fizikus-mérnök képzést a BME
A fenntartható energia, a mesterséges intelligencia és a kvantumtechnológia csak néhány a jövőnk gazdasági és társadalmi fejlődését meghatározó területek közül, amelyek elképzelhetetlenek a mérnöki és fizikusi tudást ötvöző technológiák nélkül. A leginnovatívabb hazai és nemzetközi vállalatok szakemberhiányára válaszolva indítja el Magyarország első, angol nyelvű fizikus-mérnök képzését a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME).
Sikeres volt a DigiUp 4.0 projekt zárókonferenciája
Több mint 130 résztvevővel került megrendezésre a DigiUp 4.0 projekt zárókonferenciája 2022. november 8-án. Az egésznapos rendezvényen 70 résztvevő személyesen az ELTE Savaria előadótermében követte az eseményt, míg a többiek online vettek részt a konferencián.
Egy vállalat igenis lehet fenntartható, miközben számít a profit is
Második alkalommal rendezték meg a fenntartható és társadalmilag érzékeny kis- és középvállalkozások számára azt a mentorprogramot, ami a cégeket a nagyvállalatokkal és a civil szervezetekkel hozza össze a hosszú távú együttműködés reményében. A győztes pezsgőtablettával váltaná ki a háztartások tisztítószereit, de a legjobbak között akad olyan vállalkozás, ami az ápolóhiányra keresi megoldást vagy a nők karrierváltásának lehetőségeit és történeteit járja körbe. Az év végével lezárul a program, de hamarosan újra lehet jelentkezni.
Dell: az emberi inspiráció és a technológiai innováció találkozása
Bár sok vállalkozás figyelemre méltó erőfeszítéseket tett és lenyűgöző digitális átalakuláson ment át az utóbbi három évben, a fejlődés néha túlságosan technokratikus: csak korlátozottan számol az emberi aspektussal. A Dell Technologies viszont az emberi inspiráció és a technológiai innováció találkozásában hisz – ezt a hónap végén, a vállalat nemzetközi rendezvénysorozatának hazai állomásán demonstrálja is.
Innovatív projekteket támogat a Széchenyi István Egyetem vállalkozásösztönzési pályázata
Fluxuskondenzátor, földradar, 3D fémnyomtatás – csak néhány innováció azok közül, amelyek támogatást nyertek a győri Széchenyi István Egyetemen futó Proof of Concept pályázaton. Az intézmény legnagyobb értékét az egyetemi polgárok által felhalmozott tudás jelenti, ezért támogatja innovatív projektötleteik, szellemi tőkéjük hasznosulását, létrehozott alkotásuk, technológiájuk piacra jutását.
A recept állandó – ahogyan az innováció is
Jelentős, 730 millió forintos beruházással érkezett meg a jövő mesterséges intelligenciával segített, robotizált logisztikai megoldása Dunaharasztiba, a Coca-Cola HBC központi raktárába. A feladat: a túraszedés hatékonyságának növelése, így a vásárlók kiszolgálásának felgyorsítása.
Még pályázhatnak az Év Széchenyi Vállalkozása Díjra
November végéig lehet pályázni az Év Széchenyi Vállalkozási Díjra. Innováció, felelős üzleti vállalkozás, termelékenység, mobilitás, legsikeresebb fiatal vállalkozó, vidékfejlesztés kategóriákban lehet pályázni, de több kategóriában hirdetnek fődíjat és különdíjat is.
Adatszivárgás: a magyar vállalatok 3/4-e érintett
Napjainkban a nagyvállalatok, illetve a sok főt foglalkoztató kkv-k számos olyan csúcstechnológiát képviselő védekezési mechanizmussal, megoldással látják el az informatikai rendszereiket, amelyek erős védvonalként állnak ellen a külső behatolási kísérleteknek. Mégsem lehet azt mondani, hogy a cégek vezetői hátra dőlhetnének. A trend ugyanis már jó ideje az a világban, így nálunk is, hogy frontális támadás helyett az adatokat a munkavállalók (önként vállalt vagy rákényszerített módon) bevonásával szerzik meg a kiberbűnözők, az információkkal visszaélő profi adathalászok.
Az 5G is segíthet a cégeknek alkalmazkodni a válsághelyzetekhez
Az üzleti döntéshozók 42%-a szerint az éghajlatváltozás okozta természeti katasztrófák már ma is kihívást jelentenek működésük során, és még többen vélik úgy, hogy ez fokozódni fog a jövőben – derül ki az Ericsson IndustryLab kutatásából, amelyben 30 ország, köztük hazánk vállalatvezetőit és alkalmazottait kérdezték az üzleti ellenálló képességről. A felmérés szerint a magyar válaszadók a természeti katasztrófáktól kisebb arányban tartanak, de a globális átlagnál érzékenyebbek az energiaválságokra. A jelentés arra is rávilágított, hogy a kidolgozott alkalmazkodási stratégiával rendelkező cégek 90%-a elsősorban olyan technológiákba fektet, amelyek lehetővé teszik a távmunkát, a digitalizálást és az automatizálást, így hangsúlyosak az 5G-re irányuló fejlesztések is.
A jelszó elszáll, a kétlépcsős azonosítás megmarad
Sajnos már elmúltak azok az idők, amikor elég volt hosszú és összetett jelszavakat használni ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk adatainkat és rendszereinket. A legfrissebb elemzések szerint csak idő kérdése, hogy a bonyolultabb jelszavakat is feltörjék. Ezért a szervezetek elkezdtek új hitelesítési eszközöket bevezetni. Ezzel viszont az a gond, hogy nehézkessé válik a kezelésük, különösen akkor, ha eltérő termékeket és technológiákat alkalmaznak a különféle alkalmazásokban és rendszerekben. A Micro Focus szakértői szerint a megfelelő megoldást az átfogó hitelesítési keretrendszer nyújtja.
Digipedia: tudástárral segíti az online tér biztonságos és tudatos használatát az NMHH
A gyorsan változó és fejlődő digitális világgal fontos lépést tartani. Folyamatosan jelennek meg új platformok, szolgáltatások, naponta változik az online tér, amelyben érdemes biztonságosan és tudatosan tájékozódni. Ebben segít a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság online tudástára, a Digipedia, ami szakmailag megalapozott, hiteles válaszokat ad a digitális világ használatához kapcsolódó kérdésekre.
Országos pályaorientációs programot indít a Huawei
A 16-19 éves fiatal lány korosztályt célozza a Huawei Technologies országos pályaorientációs programja, annak érdekében, hogy vonzóvá tegye a nők, lányok számára az IT- és mérnökszakmákat, valamint a technológiai ágazatot. A „Women in Technology” programsorozat részeként az érdeklődők idén először négy helyszínen, Győrben, Kecskeméten, Budapesten és Oroszlányban hat alkalomból álló ingyenes műhelyfoglalkozásokon vehetnek részt, amely betekintést nyújt a gyakorlati mérnöki munkába, és az infokommunikációs cégek életébe.
Már most itt vannak az okos városok, de mi vár még ránk?
A Smart City kifejezés hamar divatossá vált, de mi áll mögötte? Valóban egy adatalapú, jól implementált ökoszisztéma vagy csupán blikkfangos, jól sajtózható marketing megoldás? Mikortól beszélhetünk okos városról, hogy kapcsolódik ez az IoT-hez és 5G-hez és mit hozhat a jövő? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Deloitte Tech Talks legújabb része.
Mesterséges intelligencia: mi használjuk és mi szabunk határt neki
A mesterséges intelligencia ma már a mindennapjaink része, a jövőben ez csak fokozódni fog. Ez pedig felveti a kérdést: hol húzódnak az öntanuló rendszerek hasznosításának határai, és mi az, amiben megkönnyíthetik a dolgunkat? Már készül ennek szabályozására egy uniós rendelet, amiben a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) is komoly szerepet vállal majd.
Másfél órát volt a levegőben egy repülő autó
Kilencven perces, pilóta nélküli tesztrepülést hajtott végre Dubajban hétfőn a kínai Xpeng vállalat elektromos repülő autója. Az X2 elnevezésű, két fős repülésre tervezett modell szárnyain nyolc darab propeller található, a jármű sebessége pedig akár a 130 kilométer per órát is elérheti.