Hírek
Javaslatcsomagot készített az IVSZ a hazai digitalizáció felgyorsítása érdekében
Online sajtóeseményen ismertette az IVSZ – Szövetség a digitális gazdaságért azt a javaslatcsomagot, amelyet a tavaly ősszel bejelentett, Összefogás a digitális Magyarországért kezdeményezése keretében állított össze iparági szakértők bevonásával. A szövetség szerint a valós digitális fordulat, a vállalkozások korszerű technológiájának és a munkavállalók versenyképes tudásának a fejlesztése történelmi esélyt jelent Magyarország számára. Épp ezért a gazdaság minden szegletét átható, az oktatás elengedhetetlen digitalizációjától az ágazati digitalizációs programokon át, az innovációs ökoszisztéma fejlesztéséig, a nemzetközi együttműködések szorosabbra fűzéséig terjedő változásokra van szükség.
DKA labor a Vas Megyei Szakképzési Centrumban
Az elmúlt években, országszerte több mint 60 helyszínen került kialakításra Digitális Közösségi Alkotóműhely, ahol korszerű gépek és felszerelések segítségével ismerkedhetnek meg a diákok olyan innovatív technológiákkal, mint a 3D nyomtatás, lézervágás vagy ipari automatizálás.
Szakmai díjjal ismerték el a Széchenyi István Egyetem ipari digitalizációs vállalati megoldásait
A győri Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja nyerte el idén az Innovációs és Technológiai Minisztérium által alapított Ipar 4.0 szakmai díjat az oktatási, képzési programot, illetve kutatást, fejlesztést, innovációt megvalósító szervezet kategóriájában. Az elismerés jelzi, hogy az egyetemen magas színvonalú kutatás-fejlesztési tevékenység zajlik az ipari digitalizáció témakörében is, amely nagymértékben hozzájárul a térség versenyképességének erősítéséhez.
A Corvinus Egyetem elkötelezte magát a nyílt tudomány mellett
A Corvinus Egyetem is csatlakozott a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Open Science kezdeményezéséhez. Az állásfoglalás a kutatások megosztásának innovatív módját szorgalmazza és mindenki számára elérhetővé kívánja tenni a kutatási eredményeket.
„Kiváló kutatási infrastruktúra” címet kapott a JKK
Egyre meghatározóbb szerepet tölt be az autonóm közlekedési rendszerek és az elektromobilitás kutatásában a győri Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontja, amit nemzetközi színvonalú laborháttér, tesztpálya és berendezések segítenek Győrben és a zalaegerszegi ZalaZONE Parkban. Ezt ismerte el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a „Kiváló kutatási infrastruktúra” adományozásával.
Immáron 20 éve támogatják a hazai kutatónőket
Egy év alatt több mint 250 000-rel növekedett a női kutatók száma az Európai Unióban, ez a szám azonban még mindig kevésnek minősül. Az Eurostat 2022-es felmérése szerint a korábbi évekhez hasonlóan a tagállamokban átlagosan 41 százalék a nők aránya a tudományos életben, de Magyarország alig 30%-os mutatóival sereghajtó a kontinens országai között. Ahhoz, hogy ez a szám növekedni tudjon, olyan programokra, ösztöndíjakra van szükség, amelyek támogatják a női kutatókat, hogy ne kényszerüljenek a pálya elhagyására sem társadalmi, sem egyéb nyomásra.
Célegyenesbe fordult a DigiUp 4.0 projekt!
2020. április 1-én indult a projekt, amelynek elsődleges célja a pályaválasztó fiatalok érdeklődésének felkeltése a szakképzések iránt, a hiányszakmák azonosítása, a jövő digitális szakmáinak népszerűsítése, valamint a hátáron átnyúló tudásmegosztás és tapasztalatcsere.
DigiUp 4.0 projekt az Európa-napon
2022. május 6-án került megrendezésre Szombathelyen, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében az idei Európa-nap, amelyen ingyenes gyermek- és családi programokkal, ugrálóvárral, ügyességi játékokkal, kvízkérdésekkel várták az érdeklődőket. Az esemény fókuszában az európai békéért való munka fontosságának hangsúlyozása mellett a Zöld Európa állt, vagyis a figyelemfelkeltés az éghajlatváltozással és környezeti károsodással kapcsolatos kérdésekre és a szükséges intézkedésekre.
Átadták Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszékét a Bosch és az ELTE együttműködésében
A magyarországi Bosch csoport támogatásával és partnerségével az ELTE Informatikai Karán átadták Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszékét Dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter részvételével. Az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék jövőbe mutató innovációs tevékenységével még kézzelfoghatóbbá teszi a hazai felsőoktatás és az ipari kutatás-fejlesztés stratégiai kapcsolatát.
Hogy érzi magát a Föld? – országos kreatív alkotói pályázat a Föld napja kapcsán
„Hogy érzi magát a Föld?” címmel hirdet országos kreatív alkotói pályázatot a Föld napján az Apor Vilmos Katolikus Főiskola. Az intézmény Matematikai, Természettudományi és Informatikai Tanszéke mindig is hangsúlyt fektetett a jövő generációk környezettudatos szemléletének alakítására, ezért óvodások, általános iskolások, középiskolások és felsőoktatásban tanulók is jelentkezhetnek a meghirdetett pályázatra sík- és térbeli alkotásokkal. A pályamunkák leadási határideje 2022. június 15.
Újabb lépés a fenntartható és biztonságos közlekedés felé
A Trans-Sped és a Secret Control GPS Kft. közösen, a hazai fuvarozás történetében egyedülálló módon megvalósították az adatalapú vállalatirányítást, emellett informatikai eszközökkel megmérték és speciális tréningek segítségével módosították a járművezetők vezetési stílusát, hogy fenntartható módon csökkentsék a fuvarozás költségeit.
Több mint 70 000-en voltak kíváncsiak a K&H Egyetemi E-sport Kupa mérkőzéseire
Izgalmas, és meglepetésekkel teli összecsapásokkal zárult az idén először szervezett K&H Egyetemi E-sport Kupa. A március közepén indult 3 milliós összdíjazású, nemzetközi kapcsolódással bíró, innovatív, liga rendszerű versenyére máris több mint 70 000-en voltak kíváncsiak.
Igazi sikersztori az induló vállalkozásokat mentorálással és induló támogatással segítő Forrás projekt
Az „Álláskeresők és fiatalok vállalkozóvá válásának ösztönzése Nyugat-Dunántúlon” című
projektben vállalkozói képzés és tanácsadás segítségével 958 álláskereső és pályakezdő
fiatal hozott létre új vállalkozást régiónkban 2020. augusztus és 2021. január között. Az ezt
követő egy éves mentorálási időszaknak köszönhetően 1%-nál kevesebb lemorzsolódás
mellett sikeresen valósították meg üzleti tervüket és maradtak önfoglalkoztatók legalább
2021. végéig. A projekt a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretén belül
632,79 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai költségvetési támogatásnak
köszönhetően valósul meg 2022.06.30-ig.
Egy mai példa arra, hogy a rengeteg robot mellé még több ember kell
A jelenlegi gazdasági környezetet a bizonytalanság uralja, így talán kevesebb fókusz esik a hosszútávú gazdasági változásokra. Még a háború előtti időkben, amikor a gazdasági sokkot a strukturális, majd a Covid miatt az átmeneti munkaerőhiány jelentette, sok szó esett az automatizációról és a robotizációról. Ez a probléma mára nem tűnt el, csak háttérbe szorult. Egyre több bizonyíték van arra, hogy a munkahelyteremtés és a robotizáció megfér egymás mellett. Erre a legjobb példa az Egyesült Államok élelmiszeripara, így most ezen a példán keresztül tekintjük át a jelenlegi helyzetet.
A virtuális valóság küszöbén – Üzleti lehetőségek a metaverzumban
Napjaink egyik legizgalmasabb témája a virtuális valóság, a metaverzumban rejlő lehetőségek. A világ legnagyobb vállalatai igyekeznek elsőként belépni erre az új területre. De mit értünk metaverzum alatt pontosan? Mely iparágak a leginkább érintettek? Ezekre a kérdésekre kerestek választ a Deloitte szakértői.
Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform: a jövő elkezdődött
Széles összefogásnak köszönhetően Veszprémben a Pannon Egyetemen megalakult a Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform. A szakmai fórum legfontosabb célja, hogy felgyorsítsa Magyarország körforgásos gazdaságra való átállását, hiszen ez a fenntarthatósági fordulat elérésénekegyik fontos alapfeltétele.